POLİTİKA

Bakan Bozdağ'dan, Alman mevkidaşına mektupla sert cevap!

Adalet Bakanı Bozdağ, Alman mevkidaşı Maas'ın 2 Mart'ta gönderdiği ve terör örgütü PKK ile bağlantısı dolayısıyla tutuklanan Deniz Yücel'in serbest bırakılmasını istediği mektuba, çok sert sözlerle cevap verdi. Bozdağ, "Türk yargısı, hiçbir makamdan emir almaz" dedi.

Bakan Bozdağ'dan, Alman mevkidaşına mektupla sert cevap!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya Adalet Bakanı Maas’ın 2 Mart’ta gönderdiği mektubuna cevap verdi.

Maas’ın Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını da istediği mektubunu sert bir dille eleştiren Bozdağ, mektubunda, Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu, yargı yetkisinin Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanıldığını belirtti.

"Türk yargısı hiçbir makamdan emir almaz"

Hiçbir organ, makam, merci veya kişinin, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkeme ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceğine dikkati çeken Bozdağ, Türk yargısının anayasada belirtilen ilkeler doğrultusunda bağımsız ve tarafsız olarak hiçbir makam, merciden emir ve talimat almadan karar verdiğini vurguladı.

Bozdağ, "Türk Yargısı, anayasamızda belirtilen bu ilkeler doğrultusunda bağımsız ve tarafsız olarak, hiçbir makam ve merciden emir ve talimat almaksızın karar vermektedir." dedi.

“İşlemlerin tamamı hukuk devleti gereklerine uygundur”

Hukuk devletinde kimseye ayrıcalık tanınamayacağını ifade eden Bozdağ, mektubunda tutuklu Yücel’e ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son mektubunuzda belirttiğiniz Deniz Yücel, iddia ettiğiniz gibi gazetecilik faaliyetinden dolayı değil, terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlarından dolayı tutuklanmıştır. Şiddet kışkırtıcılığı, terör propagandası ve nefret suçlarına tahammül gösterebilecek bir hukuk devleti modelinin dünyada var olabileceği inancında değilim. Adı geçen şahsın orantısız muameleye tabi tutulduğu iddialarınızın hangi somut bilgilere dayandığı ve bu bilgileri nereden edindiğiniz anlaşılamamıştır. Kaldı ki yapılan işlemlerin tamamı hukuk devleti gereklerine uygundur.

Yücel’in ancak serbest bırakılmak suretiyle adil yargılanabileceğine ilişkin düşüncenize gelince, Federal Almanya Adalet Bakanı olarak siz, belki kişilerin tutuklu ya da tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına ilişkin mahkemelere talimat veriyor olabilirsiniz ancak Türkiye’de benim Adalet Bakanı olarak böyle bir yetkim bulunmamaktadır. Türk mahkemeleri, tutukluluğun değerlendirilmesi de dahil olmak üzere, yargılama sürecinde her türlü harici etkiye kapalı olarak en doğru kararı verecektir.”

Konular: bekir bozdağ, pkk, adalet bakanı, mektup,

Yorumlar