POLİTİKA

Bakan Bozdağ'dan 'iade' açıklaması: Bundan sonra aynısını yapacağız

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ FETÖ ile mücadele ve darbeci hainlerin iadesi ile ilgili pürüz çıkartarak iadesini gerçekleştirmeyen ülkeler için, "Bundan sonra biz de o ülkelere aynısını uygulayacağız" dedi.

Bakan Bozdağ'dan 'iade' açıklaması: Bundan sonra aynısını yapacağız
Adalaet Bakanı Bekir Bozdağ Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ve yabancı ülkelere sığınan darbeci hainlerin iadesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, ABD'nin Penseilvanya kentinede bulunan terörist başı Fetullah Gülen'in Barack Obama başkanlığında, gönderilen kolilerce belgeye rağmen iğade edilmemesine ilişkin açıklamalarda bulunarak şu sözleri kaydetti:

"Obama yönetimi döneminde bir yol kat edilmedi. Sadece evraklar gönderildi. Uzmanlar arası görüşmeler yapıldı. Ama netice alıcı bir gelişme olmadı. Bizim istediğimiz şey, iade talebimizin kabul edilmesi ve geçici tutuklama talebimizin yerine getirilmesi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız üst düzey görüşmelerde Türkiye'nin bu konuya verdiği önemi ifade ettiler. Ama arpa boyu yol alamadık. Fetullahçı Terör Örgütü'nün kurucusu ve halihazırdaki yöneticisi Fetullah Gülen, Pensilvanya'dan Türkiye'deki terör örgütünü yönetmeye devam ediyor. Şu anda hareket alanını kısıtlayan en ufacık bir tedbir geliştirilmedi.

Trump yönetimiyle de bu konu en üst düzeyde konuşulacak ve Türkiye'nin talebi tekrar tekrar kendilerine iletilecektir. Birinci gündem terör ve bu olacaktır. Biz, Türkiye olarak taleplerimizin olumlu karşılanmasını bekliyoruz. Trump yönetiminin bu konuda nasıl bir tavır takınacağına dair sadece tahminlerimiz var. Ama bunu görmemiz lazım. Şimdiden kalkıp 'şöyle olacak' deme imkanımız yok.
"

"Aynı kıstasları uygulayacağız"

Bozdağ ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkeden kaçarak Yunanistan'a kaçan 8 darbeci haini iade etmeyen Yunanistan ile ilgili de sert ifadelerde bulundu.

Bozdağ, "Yunanistan Türkiye gibi askeri darbe yaşamış ve bunların bedellerini ödemiş bir ülke. Bu açıdan da bizim Yunanistan'dan beklentimiz yüksek. Ama son gelişmeler gösterdi ki, bu beklentilerin gerçekleşme ihtimali zayıf. 2007'den bu yana bizim taleplerimize hiçbir olumlu cevap verilmedi. Bir sürü terör örgütü mensubu var orada, hiçbiri iade edilmedi. Umarız ki bundan sonra olumlu bir gelişme olur.

Almanya'da da benzer bir durum görüyoruz. Türkiye'nin aleyhine faaliyette bulunmuş, Türkiye devletine ve Türk milletine ihanet etmiş kişilerin hiçbirisini bugüne kadar Türkiye'ye iade etmediler. Yunanistan da, Almanya da iade etmedi. Batılı ülkelerin önemli bir kısmı iade etmedi.

Bundan sonra Türkiye olarak biz de kim adli yardımlaşma konusunda olumlu yaklaşıyorsa, biz de onlara karşı olumlu yaklaşıyoruz. Kim Türkiye'de ihanet edenleri iade etmiyorsa, biz de aynı ülkelere aynı kıstasları uygulayacağız." dedi.

Konular: bekir bozdağ, adalet bakanı, fetö, ABD,

Yorumlar