POLİTİKA

Bakan Elvan: Gurur duyacağımız bir tabloyla karşı karşıyayız

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ziyaretinde bilgi aldığı elektrikli araç hakkında, "Gurur duyacağımız bir tabloyla karşı karşıyayız. İTÜ'nün teknoparkında bu çalışma tamamlanmış durumda" dedi.

Bakan Elvan: Gurur duyacağımız bir tabloyla karşı karşıyayız
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesini (İTÜ) ziyaret ederek, yönetim kurulu toplantısına katıldı ve teknokentteki Ar-Ge merkezlerinde incelemelerde bulundu.

Üniversite yetkilileriyle değerlendirme toplantısı da gerçekleştirdiklerini dile getiren Elvan, üniversite bünyesinde ve yerleşkede yer alan Ar-Ge merkezlerine yaptığı ziyareti değerlendirdi.

Elvan, "Gerçekten gurur duyacağımız bir tabloyla karşı karşıyayız. Birincisini biraz önce ziyaret ettik. Elektrikli araç üretiminde çok iyi bir noktaya gelmiş durumda. Şu anda Çin başta olmak üzere birçok ülkeye elektrikli araç ihraç eder konuma gelmiş bir yapı söz konusu İTÜ'nün teknoparkında bu çalışma tamamlanmış durumda." diye konuştu.

Bunu çok önemsediklerinin altını çizen Elvan, hem otomobillerin hem de otobüslerin elektrikli tüm aksamlarının bir bütün olarak dizayn edildiği bir yapı oluşturulduğunu belirterek, "Gerçekten büyük memnuniyet duydum." dedi.Elvan, bir başka merkezde kanser teşhisi sırasında kullanan cihazın olumsuz etkilerini yok etmeye yönelik geliştirilen cihaza ilişkin şunları söyledi:

"Özellikle kadınlara, meme kanserinin erken teşhisine yönelik cihaz. Biliyorsunuz mamografi cihazları kullanılıyor, bu cihazlarda doğal olarak bir x ışınları alıyorlar. Bunun da getirdiği bir tahribat oluyor. İTÜ'de o radyasyonu almayan, farklı bir yöntemle kanseri teşhis edebilen bir cihaz geliştirilmiş durumda. Üniversitemizle, yönetimimizle gurur duyduk."

Bakan Elvan, bu gelişmelerin son derece önemli olduğunu kaydederek, "Türkiye'nin gerçekten ileri teknoloji, yenilik, inovasyon, Ar-Ge alanında çok ciddi çalışmalar yaptığını burada da gördüm." dedi.

Ziyaret ettiği yerlerde konuştuğu kişilerin "Bunu ilk defa biz yapıyoruz", "Dünyada bu alanda gelişen ilk cihaz" gibi ifadeler kullandığını aktaran Elvan, bunun gurur verici olduğunu yineleyerek, "Ben başta rektörümüz olmak üzere tüm üniversite yönetimine ve araştırma görevlilerimize, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Müthiş çalışmalar var." dedi.

Konular: lütfi elvan, kalkınma bakanı, elektrikli araba, İstanbul Teknik Üniversitesi,

Yorumlar