POLİTİKA

Bakan Işık 'Teröre Karşı İslam İttifakı' merkezinde

Milli Savunma Bakanı Işık, Suudi Arabistan'da 41 ülkenin üye olduğu 'Teröre Karşı İslam İttifakı' merkezine ziyarette bulundu.

Bakan Işık 'Teröre Karşı İslam İttifakı' merkezinde
Resmi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'da bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah el-Aiş, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ve diğer yetkililerle Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri için M113 araç modernizasyon programı kapsamında personel taşıyıcı araçların modernizasyonlarının yapıldığı tesise ziyaret gerçekleştirdi.

Teröre Karşı İslam İttifakı merkezi

Fikri Işık, daha sonra beraberindeki heyet ile beraber Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan ve merkezi Riyad'da bulunan 41 ülkenin üye olduğu 'Teröre Karşı İslam İttifakı' merkezini ziyaret etti.

Teröre Karşı İslam İttifakı Merkezi Müdürü Abdulilah es-Salih tarafından karşılanan Bakan Işık, merkezi ve ortak operasyonlar merkezini gezdi.

Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri için M113 araç modernizasyon programı kapsamında personel taşıyıcı araçların modernizasyonlarının yapıldığı tesiste yetkililerde bilgi alan Işık, tesisi gezerek incelemelerde bulundu.Burada Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah el-Aiş ve merkezin müdürü Salih ile bir araya gelen Bakan Işık, daha sonra merkezin şeref defterini imzaladı ve kendisine takdim edilen plaketi kabul etti.

Bakan Işık'ın, resmi programı kapsamında bugün Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir araya gelmesi bekleniyor.Telsiz fabrikasını gezdi

Bakan Işık, ASELSAN ortaklığı ile Başkent Riyad'da kurulan yazılım tabanlı telsiz fabrikasını da gezdi.

Suudi Arabistan'ın ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan fabrikada yetkililerden bilgi alan Işık, "ASELSAN, telsiz haberleşmesi ile ilgili hem donanım, hem yazılım olarak Suudi Arabistan savunma ve güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılabilmesi için buraya çok önemli ve çok iyi bir tesis kurdu." dedi.

"Böyle bir tesisin kurulmasıyla kardeş ülkenin böyle bir yeteneği kazanması gerçekten Türkiye açısından önemli. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki savunma sanayi iş birliği için de iyi bir başlangıç" diyen Bakan Işık, bu alanın çok büyük olduğunu, Suudi Arabistan'ın ihtiyacı çerçevesinde buradaki kapasitenin belirleneceğini ifade etti.

Bakan Işık'ın buradaki konuşması şöyle oldu:

Bunu biz çok önemsiyoruz. Çünkü Suudi Arabistan ve Türkiye bölgenin en önemli ülkeleri ve bölgedeki stratejik ortaklar. Bu noktada aynı tehditlere maruz kalan iki ülke. Dolayısıyla iş birliğimiz kaçınılmaz. Ben ASELSAN'ı tebrik ediyorum. Burada kurdukları bu fabrika ile Suudi Arabistan'ın savunma ve güvenlik güçlerinin önemli bir ihtiyacını karşılamış oldular. Ama bu aynı zamanda Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın savunma sanayisinde daha fazla yer alması için de bir kapı oldu. Bundan dolayı son derece önemli buluyorum bu tesisi. Burada yapılan çalışmaları gezdik, gördük. Burada Suudi işçileri, teknisyenleri ve mühendisleri de ASELSAN yetiştirmiş, eğitmiş. Şimdi onlar kendi telsizlerini, kendi yazılımlarıyla üretebiliyorlar. Tabi kriptolamayı yine ASELSAN burada çalışan mühendislere eğitim yolu ile kazandırmış. Son derece güzel bir örnek. Savunma alanındaki iş birliğimiz için hem güzel bir örnek hem de iyi bir başlangıç.Işık ve beraberindeki heyete, Suudi Arabistan Askeri Teknolojileri Üretim Merkezi Başkanı Muhammed bin Hamd El-Madi eşlik etti.

Fabrikanın şeref defterini imzalayan Fikri Işık, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından merkezden ayrıldı.

Konular: fikri ışık, msb, Teröre Karşı İslam İttifakı, milli savunma bakanı,

Yorumlar