POLİTİKA

Bakan Işık'tan Merkel'e FETÖ uyarısı: Kesinlikle kabul edilemez

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 40 darbeci subayının Almanya'ya sığınma talebinde bulunduğunu hatırlatarak şimdiden Almanya Başbakanı Angela Merkel'i uyardı ve "Almanya’dan beklentimiz; bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi, FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesinin sağlanması" dedi.

Bakan Işık'tan Merkel'e FETÖ uyarısı: Kesinlikle kabul edilemez
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminde rol oynayan FETÖ üyesi 40 darveci subayın Almanya'ya yaptığı iltica başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Işık, Almanya'nın FETÖ mensubu olduğu belirtilen askeri iade etmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Sadece Yunanistan için değil tüm Avrupa için özellikle söylüyoruz. Terörle işbirliği yılanla çuvala girmektir. Şimdi aynı şey Almanya içinde geçerli. 40 tane güya onlara asker demeye ağzımız varmıyor. Bu 40 kişi iltica başvurusunda bulunmuş. Alman yargısının ve Alman makamlarının bunu çok dikkatli değerlendirmeleri ve kesinlikle iltica başvurularını kabul etmemeleri gerekiyor."

"Kesinlikle kabul edilemez"

Konuyla ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşeceğini ifade eden Işık sözlerine şöyle devam etti:


"Biz de 15 Şubat’ta NATO Savunma Bakanları toplantısında ve arkasından da Münih’te güvenlik konferansında Alman mevkidaşımla özellikle görüşeceğim. Bu kabul edilemez, Türkiye’de darbeye teşebbüs etmiş bir yapının mensubu olduğu iddia edilen kişilerin Almanya tarafından himaye edilmesi, Almanya gibi Türkiye ile kültürel, sosyal, siyasi ilişkileri çok güçlü olan bir ülke için kesinlikle kabul edilemez. Bu çok önemli sonuçlar doğuracak bir durum olur. O açıdan bu noktada tüm dünyaya çağrımız, terörle noktasında Türkiye ile işbirliğini arttırması. Türkiye bu noktada samimi ve çok ciddi bir mücadele veriyor. Yalnız bırakılmamalı. Bugün Türkiye yalnız bırakılırsa, yarın kendilerinin de yanlarında bulunacak ülke kalmayabilir. Almanya’dan beklentimiz bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi ve şuanda Almanya’daki FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesinin sağlanması."

Konular:

Yorumlar