POLİTİKA

Bakan Sayan Kaya BM'den seslendi: Dünya sessiz kalmamalı

Rotterdam'da insanlık dışı bir muameleye maruz kalan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Hollanda'ya çok sert ifadelerle tepki gösterdi.

Bakan Sayan Kaya BM'den seslendi: Dünya sessiz kalmamalı
Avrupa'da baş gösteren İslam ve Türkiye düşmanlığının son örneği olan Hollanda'daki faşist ve vahşi saldırılara maruz kalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Birlişmiş Milletler'de (BM) açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında Hollanda'daki ırkçı ve Nazizm kokan saldırılara sert tepki gösteren Bakan Kaya, "Hollanda, demokrasinin temel değerlerini gözardı ederek, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir kadın bakanına, temsil ettiği ülkenin konsolosluğuna girme izni vermedi. İfade, toplanma ve hareket özgürlüğümüz en vahşi, baskıcı ve sert şekilde ihlal edildi. 

Bu davranış 2017 yılında hala kadın hakları ve özgürlüğü konusunda Avrupa'nın ortasında bile ciddi sorunlar yaşadığımızı ortaya koyuyor."
 dedi.Bakan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ateş emri verdiler"

Hollanda, diplomatik dokunulmazlığı olan kadın bakanın ifade ve hareket özgürlüğünü kısıtlayarak çok sayıda Avrupa ve BM anlaşmalarını ihlal etti. Aracımı kuşatan özel ekibe ateş emri verildi. Beni karşılamak için toplanan vatandaşlarımız polis köpekleri ve atlarla insanlık dışı muameleye maruz kaldı. Ülkem ve tüm kadınlar adına bu ırkçı ve yabancı düşmanı davranışı kınıyorum. Dünya bu korkunç ihlale karşı sessiz kalmamalı.

"Başörtüsü yasağını kınıyoruz"

Avrupa Adalet Divanı'nın işverenlere, çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulama izni verme kararını kınıyoruz. Bu karar aşırılıkçıların elini güçlendirmektedir.

Konular: fatma betül sayan kaya, dedi, konuşması, birleşmiş milletler,

Yorumlar