POLİTİKA

Bakan Soylu Van'daki saldırı bölgesinde

İçişleri Bakanı Soylu, bugün Van'da PKK'lı teröristlerin saldırı düzenlediği bölgeye gitti. Yaralıları ziyaret eden Soylu, saldırıda yaralanan 53 kişiden 46'sının taburcu edildiğini açıkladı.

Bakan Soylu Van'daki saldırı bölgesinde
Muş'taki programın ardından beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Van'a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırısının yaşandığı yerde incelemelerde bulunarak, polis kontrol noktası ve hasar gören binalar hakkında bilgi aldı.

"Terörün dünyada hiçbir yerde sonuç aldığı görülmemiştir"

Soylu, burada yaptığı açıklamada, saldırının bayrama, insanların huzuruna kast edilen canice bir eylem olduğunu, herkesin görüp anladığını söyledi.

Diyarbakır'da iki gün önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısının bayramla ilgili ziyareti üzerine oluşturulan tuzağın ardından Van'da menfur saldırının gerçekleştirildiğini anımsatan Soylu, şöyle konuştu:

"Bunları engellemek amacıyla istihbari çalışmalarımız, hem de fiziki tedbirlerimiz en üst düzeyde devam etmektedir. Bu denli şiddetli bir patlama, hedef aldığı yer polis noktası ve AK Parti İl Başkanlığı binasıydı. Bu engellemeler ve bariyerler söz konusu olmasaydı Allah muhafaza büyük bir felaketle karşı karşıya kalınabilirdi. Şu anda yaklaşık 7 kişi hastanelerde var. Bir kişinin tedavisi biraz sürecek. Diğerleri müşahade altında. 53 yaralımız olmuştu. Bu yaralılarımızdan 7'sinin dışında tamamı taburcu oldu. Diğerleri de yakın zamanda taburcu olurlar. Bayramımızı bize zehir etmeye çalışıyorlar. Bilmiyorlar ki bizim kardeşliğimizi, birbirimize olan dayanışmamızı, birbirimize olan muhabbetimizi daha fazla artırmaktadır. Terörün dünyada hiçbir yerde sonuç aldığı görülmemiştir, sonuç alamayacaktır. Bu konuda milletimiz sabırlıdır. Biz de sabırlıyız. Bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara karşı en büyük gücümüz, sevgimiz ve birbirimizle kucaklaşmamızdır. Biz bu coğrafyaya 10 yıl önce gelmedik. Bin yıldır bu coğrafyada kardeşiz ve birbirimizle olan bu kardeşliğimiz bu sınavlar gibi çok sınav geçirmiştir."

SUKUTUHAYALLE KARŞI KARŞIYA KALDILAR

Soylu, patlamayla ilgili hasar tespit çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Önemli bir hasarın olduğunu gözlemleyebildik. İçerilerde daha yüksek hasarla karşı karşıya. Bu bizim daha tedbirli, daha dikkatli ve bu konularda özellikle 24 saat esasınca sürekli titiz bir çalışma ve izleme ortaya koymamızın lazım geldiğini gösteriyor. Yenilgiye uğruyorlar, onun dışında şehirlerde, hendeklerde büyük bir sukutuhayalle karşı karşıya kaldılar. Halk desteği azalıyor." dedi.


Konular: ihlal, yaralı, ilan, idlib,

Yorumlar