POLİTİKA

Başbakan Merkel'i uyardı: Bu ikircikli duruma artık bir son verin

Başbakan Binali Yıldırım, bugün Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren Almanya Başbakanı Merkel'e terör suçlularının iadesi konusunda uyarıda bulunarak, "Bu ikircikli duruma artık bir son verin" dedi.

Başbakan Merkel'i uyardı: Bu ikircikli duruma artık bir son verin
Başbakan Binali Yıldırım, şu sıralart Türkiye ziyaretini gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel'e, ziyaret öncesi terör suçlularının iadesi hususunda önemli uyarılarda bulundu

"Gülünç bir durum"

Yıldırım, darbeciler ve terör suçlularının iadesi konusunda Türkiye'nin taleplerine geri dönüş yapılmamasına ilişkin şu sözleri kaydetti:

"Bir kere Almanya'da var olan devam eden Türkiye aleyhtarı, Türkiye'ye karşı husumet içeren; gerek medyada, gerek siyasi platformda  faaliyetler görüşmenin ana konularından bir tanesi olacak. Türkiye'nin sürekli bir hukuk devleti çerçevesinde hareket etmesini telkin edenlerin dönüp kendilerine bakmaları lazım. Binlerce terörle ilgili dosya var. Gerek iade, gerek yargılanma talebi var.

Onlara karşı sorduğumuzda 'Bu yargının işi biz karışmayız' diyenler, Türkiye'nin darbe sonrası yaptığı iş ve işlemlere bal gibi karışma hakkını kendilerinde görüyorlar. Bu çok gülünç bir durumdur.

"Artık bir son verin"

Dolayısıyla Almanya gibi AB'nin temel taşını teşkil eden, Türkiye'nin de en önemli ticaret ortağı olan bir ülkenin, ezeli dostu bir ülkenin bu ikircikli duruma artık bir son vermesi gerekir. Sayın Merkel bu konuda hem bizimle hem cumhurbaşkanımızla görüşmeler yapacak. Yani ne yazık ki bölücü terör örgütü, şimdilerde de FETÖ terör örgütü Alman kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik olarak yoğun gayret göstermektedir.

Bu sürdürülebilir bir şey değildir. Türkiye-Almanya dostluğuna zarar vermektedir. Bu bakımdan daha yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum."

Konular: başbakan, Binali Yıldırım, Angela Merkel,

Yorumlar