POLİTİKA

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Bakanlar Kurulu Toplantısı açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyarbakır'da düşen F-16 ile ilgili Kurtulmuş, kazanın teknik arızadan meydana geldiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Kurtulmuş'un açıklamasından öne çıkanlar:

İstanbul'daki terör saldırısı

"Saldırıyı PKK terör örgütünün yaptığı anlaşılıyor. Bu saldırıdan sonra kim dost, kim düşman görmek isteriz.

Ortaya konan bu destekleri olumlu bulduğumuzu ifade ediyoruz ancak yeterli bulmadığımızın da altını çiziyoruz. Bundan sonra destek mesajları veren ülkelerdeki dostlarımızın, samimiyetle, teröre karşı mücadelede Türkiye ile açık ortak bir paydaşlığı sürdürmeleri gerekir.

Asla teröre alışmayacağız

Örgütlerin amacı korku, panik ve yılgınlık oluşturmaktır. Bu anlamda da halkı bu atmosfer içerisinde çaresiz, hareketsiz bırakmaktır. Öncelikle biz bu milli, ortak duruşumuzu sergilemeyi sürdürdüğümüz sürece herkes bilsin ki asla biz bu yılgınlık, korku siyasetine teslim olmayacağız. Millet olarak terör örgütlerinin istemiş olduğu bu istikamette oluşturacakları psikolojinin içerisine hapsolmayacağız. Ayrıca, asla teröre alışmayacağız. Hesap soracağız.

Diyarbakır'daki uçak kazası

Pilotumuz kurtulmuş ve üsse dönmüştür. İlk değerlendirmede ortaya konulan, kuvvetle muhtemel bu kazanın teknik arızadan meydana geldiğidir. Uçak kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Olayın üzerinden kısa bir süre geçti. Son derece ciddi bir konu. Spekülasyon yapılmamalı.

Halep'e insani yardım

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülüğünde Halep'e 10 STK'nın desteğiyle insani yardım düzenliyor. Halep'te hastane yok, doktorlar hemen hemen yok denecek kadar az. Halep'e insani yardımın ulaştırılması lazım. Ateşkesin olmasını arzuluyoruz. Muhalifler de bunu istiyor. Rusya'nın da bu konuda açıklamaları var.

Uluslararası bir yardım konvoyu oluşturalım. Her ülke kendi bayrağı ile gelsin bunu yapalım. Uluslararası camia ölen her çocukla birlikte, Halep'te yaşananlarla birlikte insanlığın da öldüğünün farkında değildir.

Halep'te herşey rejim tarafından yıkıldı. Durumun böyle devam etmesi halinde ne Halep kalır ne de Halepliler. Halep meselesi artık insanlık konusu.

Fırat Kalkanı Harekatı

El Bab konusunda son noktaya doğru gelinmiştir. Bu anlamda şehir çevrelenmiş ve son bitirici operasyonun hazırlıkları yapılmaktadır. Ümit ederim ki en kısa süre içerisinde El Bab ile ilgili harekatın o kısmı bitirilmiş olacak."

Konular: teknik arıza, Numan Kurtulmuş, izle, f-16,

Yorumlar