POLİTİKA

Başbakan Yıldırım 3. Havalimanı'nın açılış tarihini söyledi

Başbakan Binali Yıldırım Avrasya Tüneli'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada 3. Havalimanı'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum tarihi olan 26 Şubat 2018'de açılacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım 3. Havalimanı'nın açılış tarihini söyledi
Başbakan Binali Yıldırım Avrasya Tüneli'nin açılışında yaptığı konuşmada, Dünya'nın en büyüğü olacak olan 3. Havalimanı'nın açılış tarihini de paylaştı.

İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları;

''Büyük gün için hoş geldiniz. Dün gece saldırı sonucu Rusya'nın büyükelçisi vuruldu. Terör bir kez daha alçak yüzünü gösterdi. Bu olay Türkiye ile Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik provokasyondur.

İlgili galeri için tıklayınız

Bizler farklılıklarımızla 1000 yıldır beraberiz. Birbirimizin hukukunu koruyarak yaşayacağız. Terör nereden gelirse gelsin mücadele edeceğiz.
Dünkü olayı yapanlar, bu çarpık zihniyetli sapkınlar amaçlarına erişemeyecek.İnşaallah yeni havalimanını 2018 Şubat'ta devreye alacağız. Bugün de Fatih'in şanına yarışır projeyle karşınızdayız. Bugün dünyanın en derin tünelini açıyoruz. Denizin altında 106.5 metre.

Marmaray'ı hizmete almıştık. Geçtiğimiz hziranda Osmangazi, Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü devreye aldık. Şimdi de Marmaray'ın kardeşi Avrasya Tüneli'ni devreye alıyoruz.

İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul'un iki yakası arasındaki mesafe, 15 dakikada geçilebilecek.Marmaray'ın kardeşi niteliğinde olan metro hattından sonra lastik tekerlekli araçlar için iki katlı inşa edilen tünel projesi için ihale, 12 Haziran 2007'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapıldı.

Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltacak Avrasya Tüneli, boğazı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlandı.Avrasya Tüneli'nin 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor. Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergahta da yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi.
 

Konular: başbakan, 3. havalimanı, Binali Yıldırım,

Yorumlar