POLİTİKA

Başbakan Yıldırım: İnsanı yüceltmek, yaşatmak bu

Başbakan Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım "2017'de Türkiye bambaşka bir konumda olacak, hem bölgesinde hem dünyada hak ettiği yeri tam anlamıyla almış olacak" dedi.

Başbakan Yıldırım: İnsanı yüceltmek, yaşatmak bu
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde düzenlenen ödül törenine katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "2017, bundan daha güzel olacak. Hiç karamsar olmaya lüzum yok. Bunlar, Türkiye'nin aydınlık geleceğinin sancılarıdır, doğum öncesi sancı gibidir. 2017'de Türkiye bambaşka bir konumda olacak, hem bölgesinde hem dünyada hak ettiği yeri tam anlamıyla almış olacak" dedi.

İşte Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Ülkemizin gücünü hafife almayalım küçümsemeyelim bütün bunlar gelip geçicidir. Bİz diyoruz dünya bölgesel sorunlara karşı adil olsun. Herkes sırtımızı sıvazlıyor. Tamam yapıyoruz da siz ne yapıyorsunuz. Şuradaki sorunları çözmek için fedakarlık yapıyor musunuz? Bırakın rekabeti gelin insanları kurtaralım. Ve bu noktaya geliyorlar.

Türkiye'nin geldiği yer gideceği yere göre çok daha kısa. Önümüzde daha çok mesafe var. Daha çok yapmamız gereken iş var. Türkiye'nin kaynakları bugün geldiğimizin iki katını rahatlıkla yapacak kapasiteye sahip. Bunu biliyoruz. İnsan kapasitemiz, coğrafyamız buna müsait. Firmalarımızın kabiliyetleri buna müsait. Bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200'den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var. Almanya'da yaşayan Giresunlu bir delikanlı var bu liste başı oyunu o yapıyor. Türkiye'ye gelip yatırım yapacak. Öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim hafızam zor alıyor. Başka bir dünya. Ama geleceğin böyle olacağını anlamak zor değil.

"Dünyada yaprak kıpırdamazken yaptık"

Sağlıkta hakikaten küresel anlamda her ülkenin bir anlamda gıpta ile baktığı örnek alacağı dönüşümü gerçekleştirdik. Avrasya Tüneli, dünyada kriz var. Karşıdan gelenlere soralım yarım saat sürmemiştir. Normal şartlarda gelemezsiniz. Boğazın 156 metre altından tünel yaparsanız gelir. Biz bunu dünyada yaprak kıpırdamıyorken, yatırımların durduğu bir dönemde yaptık. Hem de devletin kasasından para harcamadan yaptık. Şimdiden 30 bin olmuş, 60 bin oldu mu garantisi de bitiyor. Üstünü de paylaşacağız değil mi?

Akıl teriyle para kazanma

Akıl teriyle para kazanma bu. Bunu daha fazla arttırmamız lazım. Gelişmenin yolu bu. Tarımı, sanayiyi bırakalım demek değil. Onlarda zaten bir noktaya geldik. Sanayicilik bir sevda işidir. Para kazanma işi değildir. Sanayicileri bilirim. Ben de yaptım kısmen. Ne kazandığınıza bakmazsınız. Kafanızı takarsınız bir işe yapıncaya kadar iflah olmazsınız. Başardığınız zaman ne kazandığınızı düşünmezsiniz. Ben bunu başardım dersiniz. Onun verdiği mutluluğu size hiçbir şey vermez. Ama gelişen dünyada akıl birçok şeyin üzerinde gidiyor. Sermaye dışarıdan, kaynak ihtiyacı yok, tamamen insan zekasının, insan aklının becerisinin ürünü

"İnsanı yüceltmek, yaşamak bu"

Bu bölge dünyanın en önemli bölgesidir. Dünyada Doğu'dan Batı'ya doğru zenginlik kayarken şimdi tekrar Batı'dan Doğu'ya doğru yine Türkiye'den geçiyor. Biz onun için dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Boşu boşuna değil bu karar. Biz bu projeleri yaparken kıs kıs gülüyorlar. Biz dünyanın en büyük havalimanını yapacağız derken aynı şeyi söylüyorlardı. Sokağa çıkıp hava yapmayın diyorlar. Bizimkiler köprü yapmayın, yol yapmayın, havalimanı yapmayın, kim verdi size bu aklı? Biz 2023 hedeflerini şimdiden inşa ettik. Pazartesi günü Ilgaz Tüneli'ni açıyoruz. 3-5 dakika içerisinde Kastamonu'ya iniyorsunuz. İnsanı yüceltmek, yaşatmak bu. İnsanların yaşamını kolaylaştırmak, kalitesini arttırmak için gece gündüz çalışıyoruz.

Konular: başbakan, tim, Binali Yıldırım, türkiye,

Yorumlar