POLİTİKA

Başbakan Yıldırım Irak'tan dünyaya seslendi: Bunları bize yediremezler

Irak ziyaretini sürdüren Başbakan Yıldırım, Bağdat'taki temaslarının ardından Erbil'e geçerek burada IKBY Başkanı Mesud Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Sert açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Her olaydan sonra bir örgüt adı duyuyoruz. Ama bunları yediğimizi zannetmesinler" sözlerini...

Başbakan Yıldırım Irak'tan dünyaya seslendi: Bunları bize yediremezler
Irak ziyaretini sürdüren Başbakan Yıldırım, Bağdat'taki temaslarının ardından Erbil'e geçti. Yıldırım, Erbil'de IKBY Başkanı Mesud Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısındaki açıklamalardan satır başları şöyle:

Binali Yıldırım:

"15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunan FETÖ örgüte karşı çok anlamlı bir duruş sergilediniz. Hem Bağdat’ta hem Erbil’de çok güzel faydalı görüşmeler gerçekleştirdik. Bunlardan birisi terörle ortak mücadele, ikincisi de ekonomik konularda ve bölgenin huzura kavuşması konusunda daha fazla çalışmak. Özellikle terör bağlamında şunları söylemekte fayda var: Hem DEAŞ terör örgütü, hem PKK terör örgütü hem de FETÖ, sadece Türkiye'nin meselesi değil, aynı zamanda bu bölgenin de, Irak'ın da, Suriye'nin de meselesidir.

"Hedefimiz bu sapık örgütü ortadan kaldırmak"

PKK'nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bu bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye değil sizin de güvenlik meselenizdir. Irak’ın da merkezi hükümetin de bir güvenlik meselesidir. O bakımdan burada müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunu Avrupalı ve Amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz.

"Yediğimizi zannetmesinler"

PYD'nin Suriye bölgesinde 'oldu bittiler' yapmasına da asla rıza gösteremeyiz. Orada yaşayan peşmergeleri, Arapları yerinden yurdundan ettiler, adeta bir işgal içerisine girdiler. Tabii adını ne kadar değiştirirse değiştirsin bunların ne yaptıklarını biliyoruz. Bunlar PKK'dan türemiş. İsim değiştirerek işin esasını değiştiremezsiniz. PKK eşittir PYD eşittir YPG. Artık o kadar çok örgüt adları çıkarıyorlar ki, her olaydan sonra bir örgüt adı duyuyoruz. Ama bunları yediğimizi zannetmesinler."

Mesud Barzani:

"Teröristlere karşı mücadelede desteğe ihtiyacımız var. Her alanda işbirliğini geliştirmek istiyoruz."

Konular: mesud barzani, başbakan, erbil, pkk,

Yorumlar