POLİTİKA

Başbakan Yıldırım'dan yargıya sert uyarı: Onları ayrı yargılayın

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ'nün 15 Temmuz'da kalkıştığı darbe girişiminde rol oynayan darbecilerin bir an önce yargılanmaları gerektiğini belirterek, adalet sisteminin hızlanması konusunda yargıyı uyardı.

Başbakan Yıldırım'dan yargıya sert uyarı: Onları ayrı yargılayın
Başbakan Binali Yıldırım, Adli Veri Bankası tanıtım töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım konuşmasında adaletin gecikmeden tecellisi için bütün imkanların seferber edileceğini söylerken, 15 Temmuz darbe girişimine dahil olmuş kişilerin 1'inci, 2'nci ve 3'üncü derece olmak üzere 3'e ayrılarak bir an önce yargılanıp ilk sonuçların alınması gerektiğine vurgu yaptı. 

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

"Geç kalan adalet adalet değildir"

"FETÖ'cüler sinsi bir şekilde yargıyı kendi kirli emellerini kullanma cihetine gitmiştir. 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbe girişimi artık bu aymazlığın, hukuk tanımazlığın zirveye ulaştığı olaylar olarak karşımıza çıktı. Trafikte hız felaket, adalette yargıda hız berekettir.

Yargının hak ettiği güveni kazanması için yargılamada hızlanmamız lazım. Geç kalan adalet adalet değildir. İnsanlar adaletin erken tecelli etmesini, yüreğinin soğumasını arzu ediyor.

"Bu yol yol değildir"

Ülkemizin en acil konusu adaletletin hak ettiği itibarını kazandırmaktır. Vatandaşın beklentisi, soruşturma ve kovuşturma iki aşama var. Vatandaş, yargı, soruşturmayı polise, kovuşturmayı da bilirkişiye havale etmiş. Bu haksızlık. Soruşturmanın neden polise havale ettiği kanaati var, biz bunu 17 Aralık'ta gördük.

Bu yol yol değil. "Vatandaş hesap soruyor"

Merhamet duygusuyla değil, intikam duygusuyla değil, adaletle muamele ediyoruz. Adalet, adalet, adalet. Adalet olmayan yerde hiçbir şey olmaz. Hepimizin, hepinizin görevi adaletin gecikmeden tecellisi için bütün imkanları seferber etmemiz lazım. Bakın bir şeyi açık konuşayım; vatandaşlarımız şu noktadan rahatsız, ben sayın Bakanımıza da söyledim.

15 Temmuz'dan bu yana 6-7 ay geçti. Silahı alan, insanları öldürenler belli. Niye bunlar hala yargılanmadı diye bana soruluyor.

"Bunları ayrı yargılayın"

Vatandaş bunu soruyor, ben de size soruyorum. Bunları ayrı yargılayın, bunlarla irtibatlı olanı tekrar yargılayın. Vatandaşın bir yüreği soğusun. İnsanlar idam idam diye niye bağırıyor? Sonuç görmek istiyorsun. Biz bunları yargı mensupları anlattığımızda anlamadığımız bir sürü tabirler söylüyor. Vatandaş diyor ki, kardeşim benim evladımı öldürdü, ben de yanındaydım, adam da şu. Her türlü bilgisini biliyorum.  Delil orada, görüntüsü orada daha ne bekliyorsun?

Bunun hesabını görüp, kararını verin. Ben vatandaşın temsilcisiyim. Ne duyorsam, ne  dinliyorsam size söylemek durumdayım. Böyle bir fırsatta her zaman ayağa gelmiyor. Dolayısıyla beklentimiz çok açık; bu yargılama 40 yılın hesaplaşmasıdır. Birinci darbeciler, ikinci dereceden örgüt mensupları, üçüncü dereceden onlara yardım ve yataklık edenler. Bu işi hızlandırırsak, bir an önce bunların sonuçları ortaya çıkarsa milletin hırsı da inecek, yüreği de soğuyacak."

"OHAL devam edecek"

Vatandaşın bilgi edinme hakkını Anayasal güvence altına aldık. 15 Temmuz'dan sonra bir OHAL süreci yaşıyoruz. FETÖ terör örgütünü sistemin içinden temizlemek, devletteki paralel yapılanmaya son vermek için bu OHAL devam edecek. OHAL vatandaş için ilan edilmiş bir durum değil. OHAL'i biz kendimize ilan ettik. Devlet olarak kendimize ilan ettik. Sebebi bu alçak örgütün mensuplarını başka türlü temizleme şansımız yok. Bunun için OHAL devam edecek. OHAL dolayısıyla memuriyetten çıkarılanlarla ilgili yargı yolu biliyorsunuz kapalıydı.

Bu yüzden de 70 bin civarında bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesi'nde bekliyor. Şimdi yaptığımız en son düzenlemeyle, bakanımız bahsetmedi, ben bahsedeyim, itiraz yolunu hukuki bir zemine kavuşturduk. Bu idari işlemler her Bakanlıkta her kurumda bugüne kadar yapılageldi, buna da imkan veren KHK hükümleri var. Bunu yeterli görmedik, ileride bu davaların AİHM'e gitme ihtimaline karşı bir yeni düzenleme yaptık. Bir İtiraz Komisyonu oluşturduk."

 

Konular:

Yorumlar