POLİTİKA

Başbakan Yıldırım'dan YSK'ya yapılan itirazlarla ilgili açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, YSK'ya yapılan itirazlara ilişkin, "Milletin kararı nettir, sonuç evettir" ifadelerine yer vererek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na uyardı.

Başbakan Yıldırım'dan YSK'ya yapılan itirazlarla ilgili açıklama
Başbakan Binali Yıldırım, CHP'nin YSK'ya 'iptal' başvurusunu değerlendirdi, AK Parti'nin olağanüstü kongreye gitmeyeceğinin mesajını verdi.

Başbakan Yıldırım, "Son ve kesin kararı YSK verecektir. Halkın kararı nettir, sonuç 'evet'tir." açıklamasında bulundu.

"Bizim işimiz değil" 

Başbakan Yıldırım, "Yapılan bu itirazlar Yüksek Seçim Kurulunun değerlendirmesi sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bizim onun üzerine bir laf söylememiz yanlış olur. Bizim işimiz değildir, biz görevimizi yaptık, sandığı milletin önüne getirdik ve milletin kararını vermesini sağladık." açıklamasında bulundu.

Yıldırım'ın açıklamaları şu şekilde:

Yüzde 51.1 'Evet', yüzde 48.9 da 'Hayır' oyları ile bitmiştir. Anayasa değişikliğine yönelik sonuç 'Evet' olarak tecelli etmiştir. Halkın kararı nettir. 'Evet' de veren 'Hayır' da veren vatandaşlarımızın kararı başımızın tacıdır. Siyasi partiler kampanya boyunca vatandaşa bu değişikliğin lehine aleyhine gerekçeleri alabildiğinde anlatmışlardır. Vatandaş sonuçta kararını vermiştir. Bu itirazlar YSK'nın değerlendirmesi sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır.

"İnsanları sokağa davet etmek yanlış" 

İnsanları sokağa davet etmek yanlıştır. Ana muhalefet partisi başkanının daha makul davranmasını bekliyoruz. Sonuçları tanımayacağız beyanı ise talihsiz. Halkın tanıdığı sonuçları o da tanımak zorunda.

Halkın tanığı sonuçları ana muhalefet partisinin (CHP) tanımaması yanlıştır, bu yanlıştan dönülmeli.AKParti'ye üyelik YSK kararından sonra 

Anayasa değişikliğinin 3 maddesi hemen yürürlüğe giriyor, diğer tüm maddeler de 2019'daki seçimlerle uygulamaya girilecek. YSK tarafından resmen ilan edilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanımızın partisi ile ilişiği tekrar resmen kurulabilecek.

"2018'de olağan kongremizi gerçekleştireceğiz" 

AK Parti zaten bir kongre sürecine girmiş durumda. Bir kan, can tazelemesi yapacağız. 2018'de olağan kongremizi gerçekleştireceğiz. 2019'da Mart yerel seçim, 3 Kasım 2019'da meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yenilenecek.

CHP'den iptal başvurusu 

CHP, 16 Nisan'da yapılan anayasa referandumunun iptal edilmesi için dün YSK'ya başvuruda bulunmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP'li milletvekilleriyle halk oylamasının iptali istemli dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) vermişti.


 

Konular: başbakan, YSK, referandum, itiraz,

Yorumlar