POLİTİKA

Başbakan Yıldırım'dan finans sektörüne: Tefeciliği bırakın

Başbakan Yıldırım, Afyonkarahisar'da finans sektörüne net mesajlar vererek, "Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın." dedi.

Başbakan Yıldırım'dan finans sektörüne: Tefeciliği bırakın
Başbakan Binali Yıldırım, Afyon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaretinde konuştu. Yıldırım konuşmasında birçok önemli konuya değinirken, terör örgütü FETÖ'nün gündeme taşımaya çalıştığı mağduriyetler hakkında net konuştu.

Yıldırım, finans kuruluşlarına da vatandaşın lehine çalışmalar yapmaları tavsiyesinde bulunurken, Başkanlık konusu hakkında da gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar:

FETÖ'cüler için gerekli hükümler verilecek, cezasını çekecekler. Mağdur söylemlerinin temeli yoktur. Bu da FETÖ'nün ayrı bir algı operasyonudur. Gerçek dost kim, kim değil bunu anladık. Benim 11 yaşındaki torunum geceleri hala uyuyamıyor. Mağdur edebiyatını bir kenara bırakalım, herkes yaptığının hesabını verecek.


"Tefeciliği bırakın"

Bu sene yaşadığımız olaylar nedeniyle büyüme istediğimiz şekilde olmadı. Üç, üç buçuk arasında kapanmasını bekliyoruz yılın. 2017'de 4.4, 2018'de 5, 2019'de 5 şeklinde büyüme tahmin ediyoruz. Büyüme olmayınca ülke kalkınmaz, istihdam olmaz, yeni iş alanları olmaz. Finans çevrelerine söyleyeceğim bir şey var. Türkiye'de sanayide sıkıntı yok. Tecrübe birikimi haddinden fazla. Her türü teknolojiye sahibiz. Ama finansman olarak dış bankalarımızın, dış partnerlerinden kaynaklı bir tereddüt var. Bu haksız bir tereddüt. Aşırı ihtiyatlı hareket ediyorlar, bu da bizim ekonomimize zarar veriyor.


İş alemi 15 Temmuz'da bütün vatandaşlarımızın yaptığı gibi üzerine düşeni yaptı.

Bankacıları uyarıyorum. Lütfen reel sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün. Yarın bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız, ama geç olacak. Bu akıllı insan işi değil. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın. Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız, ya da bunu size yaptırırız.

Konular: başbakan, 15 temmuz, afyonkarahisar, Binali Yıldırım,

Yorumlar