POLİTİKA

Başörtülü olduğu için saldırıya uğrayan genç kıza anlamlı ziyaret

Başörtülü olduğu için minibüste çirkin bir saldırıya uğrayan 16 yaşındaki Fatma Dilara Aslıhan'a anlamlı bir ziyaret geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, saldırıya uğrayan Aslıhan'ı ziyaret ederek, "Fatma kızımız da 16 yaşında bir çocuk. Hem kadına karşı şiddeti kınıyoruz hem de çocuğa karşı şiddeti asla...

Başörtülü olduğu için saldırıya uğrayan genç kıza anlamlı ziyaret
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Kadıköy'de bir minibüste başörtülü olduğu gerekçesiyle çirkin bir saldırıyla karşı karşıya kalan 16 yaşındaki  Fatma Dilara Aslıhan'ı ziyaret etti.

Türkiye'de hiç kimsenin kılık kıyafetinden ve inançlarından ötürü bir saldırıya uğramasının kabul edilemeyeceğini belirten Bakan Betül Sayan Kaya, "Şiddet bir insanlık suçudur ve insan hakları ihlalidir. Şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Milletçe birlik beraberlik içerisinde, başı açığıyla kapalısıyla hep beraber kardeşliğimizi büyüterek yaşamaya devam edeceğiz" dedi.

Yaklaşık 40 dakika süren ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Betül Sayan Kaya, Aslıhan'ı kıyafetinden ötürü minibüste yaşadığı çirkin saldırıyı bir kez daha nefretle kınamak istediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"16 yaşında bir çocuk ve gelecek hayalleri olan. Şimdi ziyaret ettik. Olayın ertesi günü hemen annesini aramıştım. Geçmiş olsun dileklerimi iletmiştim. Annesi de çok üzgündü tabii ki. Kızımıza olayın olduğu andan itibaren ekiplerimize verdiğimiz talimat doğrultusunda psikolojik olarak destek sağladık. Şu anda adli süreç başlamış durumda. Biz de bakanlık olarak sürecin takipçisi olacağız. Türkiye'de hiç kimsenin kılık kıyafetinden ötürü, inançlarından ötürü bu tür bir saldırıya uğramasını kabul etmemiz mümkün değil. Şiddet bir insanlık suçudur ve insan hakları ihlalidir. Şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Milletçe birlik beraberlik içerisinde, başı açığıyla kapalısıyla hep beraber kardeşliğimizi büyüterek yaşamaya devam edeceğiz. Fatma kızımız da 16 yaşında bir çocuk. Hem kadına karşı şiddeti kınıyoruz hem de çocuğa karşı şiddeti asla kabul etmemiz mümkün değil.""Her türlü destekçisi olacağız"

Bakan Sayan Kaya, Fatma Dilara Aslıhan'ın doktor ve cerrah olmayı isteyen çok güzel pırıl pırıl akıllı bir genç kız olduğunu belirterek, kızın bir an önce bu olayın etkisinden kurtulması için her türlü desteği vereceklerini söylediğini anlattı.

Aslıhan'ı artık normal hayatına dönmesi için bir süre evinin önünde beklenilmemesi gerektiğini ifade eden Bakan Sayan Kaya, "Kızımızın normal hayatına dönmesi için destek olmamız lazım. Bundan sonra okula başlasın. Bana söz verdi. İnşallah yarın okula başlayacak. Derslerine çok iyi çalışacak. Geleceğe artık huzurla güvenle bakabilmesi için biz her türlü destekçisiyiz. Olayın da hukuki sürecin de takipçisi olacağız." diye konuştu.

Bakan Sayan Kaya, Aslıhan'ın psikolojik durumunun nasıl olduğuna ilişkin soru üzerine de, "Psikolojik durumunu psikologlarımız değerlendirecek. Güçlü bir kız. İnşallah en kısa zamanda normal hayatına sizlerin de desteğiyle döner, diye düşünüyorum. Bundan sonra Fatma'nın daha rahat okula gidip gelmesi için buranın boş olması daha sağlıklı olacaktır." dedi.

Konular: fatma betül sayan kaya, aile ve sosyla politikalar bakanlığı, şiddet, minibüs,

Yorumlar