POLİTİKA

Beştepe'de istihbarat zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve CIA Direktörü Mike Pompeo'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Beştepe'de istihbarat zirvesi
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün Türkiye'ye gelen ABD merkezi haber alma teşkilatı (CIA) başkanı Mike Pompeo ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ı birlikte kabul ettiğini açıkladı.Pompeo, öğle satlerinde Ankara'ya geldi. CIA Başkanı ve beraberindeki heyeti taşıyan askeri uçak, Esenboğa Havaalanı'nın kargo bölümüne indi. Pompeo'nun Ankara'daki temasları sırasında kullanacağı zırhlı araçlar da uçakla getirildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği çalışanlarıyla MİT yetkililerinin karşıladığı CIA heyeti, geniş güvenlik önlemleri altında havaalanının kargo bölümünden çıkış yaptı.

Pompeo önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından iki istihbarat teşkilatı başkanı, birlikte Cumhurbaşkanlığı'na geçti. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmeye ilişkin herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, ağırlıklı olarak Suriye ve Ortadoğu'daki gelişmeler ele alındı. Özellikle DAEŞ'e karşı yürütülen mücadelede iki ülke arasında yeni iş birliği olanakları ve olası Rakka operasyonu masaya yatırıldı.

ABD'nin Suriye'de PYD/YPG güçlerine verdiği destekten duyulan rahatsızlık bir kez daha iletildi.

Terörle küresel mücadelede iki ülke istihbarat servisleri arasındaki iş birliğinin daha etkin hale getirilmesi için neler yapılabileceği konuşuldu.

FETÖ ile mücadele kapsamında ABD'den beklentiler de dile getirildi

Konular: hakan fidan, mit müşteşarı, görüşme, Külliye,

Yorumlar