POLİTİKA

Beştepe'den tarihi mesajlar: Sonucuna katlanırlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de toplanan on binlere seslendi. Erdoğan AGİT'in referandum sonucuyla ilgili yayınladığı rapora tepki gösterirken, "AB verdiği sözü tutmazsa sonucuna katlanır" dedi

Beştepe'den tarihi mesajlar: Sonucuna katlanırlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi referandumun zaferinin ardından geldiği Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde on binlerce vatandaş tarafından karşılandı. Beştepe'de toplanan on binlere seslenen Erdoğan, gündemdeki konuların yanında idam talebine, tencere tavacılara ve AGİT'in referandum sonucuyla ilgili yayınladığı rapora ilişkin dikkat çeken mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Ülkemizin ve milletimizin önünde yeni bir dönem açan anayasa değişikliğinin bir kez daha hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Tercihlerini 'evet' olarak sandığa yansıtan tüm vatandaşlarıma, yurt dışındaki vatandaşlarıma ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.
Tartışmalar bitmiştir

Her zaman ifade ettiğim gibi bizim için asıl olan milletin ne dediğidir. Milli iradenin ne yönde tezahür ettiğidir. 25 milyon 200 bine yakın vatandaşın tercihi ile anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Dolayısıyla artık bu konuyla ilgili tüm tartışmalar bitmiştir. Türkiye tarihinin en büyük oy sayısıyla kabul edilen anayasa değişikliği ile gelen yenilikler tüm milletimizin hizmetindedir.

"Belirsizlikler geride kaldı"

Anayasa değişikliği ile milletimiz yeni bir yönetim sistemine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçme kararını vermiş oldu. Bundan rahatsız olanlar olacak. Onları biliyorsunuz zaten. Türkiye artık seçimlerden sonra yaşadığı belirsizlikleri geride bıraktı. Önümüzdeki ilk seçimlerden itibaren Kasım 2019, onun önünde Mart 2019 yerel seçimler. Artık karar milletin."Bir halkoylaması da idam için yaparız"

Sayın Devlet Bahçeli 'idama Evet derim' diyor, Sayın Yıldırım'ın da böyle dediğine inanıyorum, fakat Sayın Kılıçdaroğlu da 'Evet' diyor. Parlamentodan geçti, benim önüme geldi, ben bunu onaylarım. Bir halkoylaması da idam için yaparız.

Kazanan hem ülke hem millet

Önümüzdeki ilk seçimlerden itibaren hükümeti sandıkta doğrudan milletimizin yarısından fazlasının desteği ile işbaşına gelecek cumhurbaşkanı, yüzde 50+1, hükümetini kuracak ve icraata başlayacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin her halde kazananı milletimiz, ülkemiz olmuştur. Bu yeni sistemin yürürlüğe gireceği ilk seçimlere kadar hem ülke, hem yönetim olarak yapmamız gereken pek çok iş var. Meclisimiz gereken uyum kanunlarını çıkartacak.

"Önce haddinizi bilin"

Burayı yadırgayanlar oldu, biz ne dedik bu Külliye milletindir dedik. İşte millet, işte devlet. Buluştuk mu? Konuştuk mu? Evet'inize kurban olayım. Hükümetimiz bir yandan yatırımları hızla devam ettirirken yeni projelerin hazırlıklarını yürütecektir. Yeni sistemi tüm unsurlarıyla uygulamaya geçirmiş olacağız. Türkiye'nin demokraside, ekonomide, dış politikada, güvenlikte atması gereken çok önemli adımlar var. AGİT diye bir örgüt var Avrupa'da. Kendilerine göre rapor hazırlıyorlar. Türkiye'deki seçimler şöyle olmuş böyle olmuş. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Seçimlere gölge düşürme yarışına girmeyin. Artık sür eşeği Niğde'ye. Bizim sözümüz bu. Niğdeli kardeşimiz size ne diyeceğini iyi bilir.

"Tencere tavacılar ortaya çıkmış"

Çok çalışacağız, daha çok çalışacağız. 16 Nisan'da ortaya çıkan sonuç, milletimizi memnun ederken hiç şüphesiz birileri de hüsrana uğradı. Şimdi gazete ilanları gördüm. Baktım ki tencere tavacılar çıkmış ortaya. Neymiş, onlar da 'Hayır'ı kutluyorlarmış. Yahu galibiyetin mutluluğunu biliyoruz da, galibiyetin eğlenmesini biliyoruz da, mağlubiyetin nasıl kutlandığını şimdi öğreniyoruz. İşte bunlar Gezici, tencere tava hep aynı hava devam ediyorlar.

"AB sonucuna katlanır"

Avrupa Birliği bu kararını versin ve bize tebliğ etsin yeter ki. Bakıyorsun bir tane raportör rapor yazıyor. Fakat bu tür raportörleri barındıranlara teessüf ediyorum. 54 sene AB kapısında bizi bunlar beklettiler. Geliyorum şimdi. Otururuz, konuşuruz, bir güvenoylaması da onun için yaparız. İngiltere Brexit yaptı. Kurucusu olduğu AB'den İngiltere çıkıyor. Norveç çıktı. Kararı verecek merci millet, gideriz milletimize ne karar veriyor ona uyarız. Verdikleri sözleri ya tutacaklar, ya da sonuçlarına katlanacaklar. Terör örgütlerini el altından desteklemekle olmaz. Türkiye ne pahasına olursa olsun sınırlarının yanı başında bir terör örgütüne, terör oluşumuna asla izin vermeyecektir.

"Fırat Kalkanı son değil ilk"

Fırat Kalkanı son değil, ilk operasyonumuzdur. Sınırlarımızda beslenen terör örgütlerinin kökünü kurutmak için nereye ve ne kadar operasyon gerekiyorsa hepsini yapmakta kararlıyız. Önümüzdeki dönem bu meseleler üzerinde yoğunlaşacağımız bir dönem olacaktır. Her gittiğimiz yerde vatandaşlarımızla Rabiamızı boşuna tekrarlamıyoruz.

Konular: referandum, tencere tava, Recep Tayyip Erdoğan, açıklama,

Yorumlar