POLİTİKA

Beştepe'den Merkel açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Başbakan Merkel'i kabulündeki görüşmede masaya konan konulara ilişkin açıklama yapıldı.

Beştepe'den Merkel açıklaması!
Ülkesinde yaklaşan seçimler öncesi ciddi hassasiyetin olduğu 'mülteciler' konusunda uzlaşıyı sağlamlaştımak adına Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe'de kabul edildiği görüşmenin detaylarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınından açıklama yapıldı.

Açıklamada, görüşmeye ilişkin şu başlıklar öne çıktı:

Göz yummayın

Görüşmede PKK, FETÖ ve DHKP-C terör örgütlerinin Almanya'daki faaliyetleri ve yapılanmaları hakkında endişeler paylaşıldı. Örgüt faaliyetlerine göz yumulmasının müttefiklik ilişkisi ile bağdaşmadığı ifade edildi.

DİTİB hakkında kara propaganda

Özellikle Alman medyasında DİTİB ile ilgili gündeme gelen ajanlık ithamının asılsız olduğu vurgulanarak, DİTİB'in (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Alman kanunlarına göre faaliyet gösteren bir kuruluş olduğu hatırlatıldı.

Türk-Alman ekonomik ilişkilerinde 2016 yılının ikinci yarısında başlayan iyileşmenin sürdürülmesi amacıyla atılacak adımlar görüşüldü.

Referandum için Türk vatandaşlarına kolaylık sağlanması

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının anayasa referandumunda oy verebilmeleri için gerekli kolaylığın sağlanması talebi dile getirildi.

Alman makamlarının yalan-yanlış açıklamaları

Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda Alman makamları tarafından zaman zaman yanlış, eksik ve yanlı bilgilere dayanan açıklamalar yapıldığına dikkat çekildi.

Geri kabul mutabakatı

Geri Kabul Anlaşması neticesinde Ege Denizi'nde yaşanan ölümlerin sona ermesinde Merkel'in katkılarının önemli bulunduğu ifade edildi ve Avrupa Birliği'nin bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği hatırlatıldı.

Konular: görşme, Beştepe, Angela Merkel, türkiye,

Yorumlar