POLİTİKA

Bir siyasi parti daha kuruldu

Türkiye’nin 91. siyasi partisi Osmanlı Partisi adıyla kuruldu.

Bir siyasi parti daha kuruldu
Osmanlı Partisi, 'Lider Türkiye' sloganıyla siyasi hayatına merhaba dedi. Partinin logosunda ise kırmızı zemin üzerinde hilal ile Arapça Elif ve Vav bulunuyor.

PARTİ CENNETİ TÜRKİYE

30 kişinin bir araya gelip parti kurabildiği Türkiye'de resmi olarak tam 91 tane daha siyasi parti faaliyet gösteriyor.

Muhafazakarlıktan Troçkizme, Kemalizmden sekülerizme kadar farklı ideolojileri temsil eden bu partiler ilginç isimleri ve logolarıyla da dikkat çekiyor.

Bu partileri tek tek inceleyen Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarıyla bunlardan 6 tanesi hakkında kesin hesap denetimlerinin gerçekleşmediği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusu yapılmasına karar verdi.

Türkiye'de 1 Kasım 2015 seçimlerine 16 siyasi parti katıldı ve bunlardan 4'ü, AK Parti, CHP, MHP ve HDP yüzde 10 seçim barajını aşarak TBMM'de temsil ediliyor.

Bu 4 parti haricinde Türkiye'de siyasi partiler kanununa göre kurulmuş tam 90 parti daha politika sahnesinde var olmaya çalışıyor.

30 KİŞİ YETERLİ

Siyasi partiler kanununa göre, partiye üye olma yeterliliğine sahip 30 Türk vatandaşı bir araya geldiğinde bir siyasi parti kurabiliyor. Siyasi partinin adı, genel merkez adresi, kurucuların bilgileri ve parti tüzüğü ile programının İçişleri Bakanlığına verilmesiyle parti tüzel kişiliğini kazanıyor. Ancak seçimlere girebilmek için 41 ilde ve bu illere bağlı ilçelerin 3'te birinde teşkilat kurması ve seçimlerden en az altı ay önce büyük kongresini yapmış olması gerekiyor.

Konular: kuruldu, türkiye, osmanlı partisi, ibrahim ünye,

Yorumlar