POLİTİKA

Bozdağ'dan ABD'li mevkidaşına anlam yüklü tablo

Türkiye'nin önce 'geçici tutuklama' ardından da 'iade' talebine bir türlü olumlu yanıt vermeyen ABD'ye giden Adalet Bakanı Bozdağ, mevkidaşı Lynch'e anlam yüklü bir tablo armağan etti. Söz konusu tabloda, Osmanlı ile ABD arasında imzalanan 1874 tarihli suçluların iade anlaşması bulunuyor.

Bozdağ'dan ABD'li mevkidaşına anlam yüklü tablo
ABD'nin Pensilvanya eyaletinde  yaşayan terör örgütü FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün ABD'li mevkidaşı Loretta Lynch ile ABD Adalet Bakanlığında görüştü. İki bakan arasındaki görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Bakan Bozdağ, Lynch'e Osmanlı İmparatorluğu ile ABD arasında imzalanan 1874 tarihli suçluların iade anlaşmasının bulunduğu tabloyu iade etti.

Bozdağ, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Lynch ile FETÖ kurucusu ve yöneticisi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bir numaralı faili Gülen'in iadesini görüşeceklerini belirtmişti.

Birinci elden aktardı

ABD'ye daha önce 4 iade dosyası gönderdiklerini, darbe teşebbüsüyle ilgili de geçici tutuklama talebini ilettiklerini ifade eden Bozdağ, Türkiye'nin hassasiyetlerini birinci elden ABD'nin en üst düzey yetkilisine aktarma fırsatı bulacaklarını dile getirmişti.

Konular: talep, adalet bakanı, anlaşma, Osmanlı İmparatorluğu,

Yorumlar