POLİTİKA

Bozdağ'dan manipülasyoncuları kudurtan soru: Halel mi geldi?

TBMM'de yeni anayasa görüşmelerinde hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, yeni düzenlemeyi rejim değişikliği gibi göstererek manipülasyona girişenlere tokat gibi yanıtlar verdi.

Bozdağ'dan manipülasyoncuları kudurtan soru: Halel mi geldi?
Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlayan yeni anayasa görüşmelerinde hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Bozdağ, yeni düzenlemeleri bir 'rejim değişikliği' gibi sunarak kafaları karıştırmaya çalışanlara yönelik, "Partili Cumhurbaşkanı ile yeni tanışmıyoruz. Bizim yaptığımız Atatürk anayasalarına dönmektir. CHP de buna karşı gelmektedir" dedi.   

"Cumhuriyeti tartışmıyoruz"

Cumhurbaşkanlığı sistemi milletimizin ve ülkemizin bekasıyla doğrudan ilgilidir. Anayasa değişikliği bir şahıs meselesi değil, memleket meselesidir. OHAL döneminde Anayasa değişikliği görüşülemez yaklaşımı doğru değildir.

Bu Gazi Meclis savaşın olduğu dönemde 1924 Anayasası'nı yapmış, yürürlüğe koymuştur. Parlamento Anayasa yapmaya yetkilidir. Bu değişiklik rejim değişikliği olarak gösterilemez. Bugüne kadar Cumhuriyet'in niteliklerine ilişkin bir tartışma yoktur. Bunu rejim değişikliği olarak nitelendiremezsiniz, bu farklı bir takdim olur.


"Bugün yargıda çift başlılık var"

Cumhurbaşkanı'nın bütün eylemlerine karşı hukuk deneyimi açılmaktadır. Meclis'in deneyimi zorunlu kılınıyor. Bugün yargıda çift başlılık var.

Cumhurbaşkanı'na kararname çıkarma şartlarını çok iyi görmek gerekir. Bugün parlamentonun yasama denetimini etkin bir şekilde yaptığını söyleyebilir miyiz? Parlamento hem yasama hem denetim faaliyetleri bakımından daha güçlendirilmektedir. Yasama denetimi daha etkin ve daha güçlü bir şekilde yapılacaktır. Milli egemenliği tahkim ediyor, güçlendiriyor.


"Atatürk yasalarına dönüyoruz"

Partili Cumhurbaşkanı ile yeni tanışmıyoruz. Bizim yaptığımız Atatürk anayasalarına dönmektir. CHP de buna karşı gelmektedir. Bu değişiklik rejim değişikliği olarak gösterilemez. 


 

Konular: bekir bozdağ, Tbmm, yeni anayasa, açıklamakonuşması,

Yorumlar