POLİTİKA

Bozdağ'dan vize gerginliğiyle ilgili açıklama: İki ülke birlikte çalışma kararı aldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD ile yaşanan vize gerginliğiyle ilgili "İki ülke arasında, temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, katıldığı televizyon programında ABD ile yaşanan vize gerilimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: "(Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı askıya alması) İki ülke arasında, temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı ve bu karar gereği önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek, çalışılacak ve sonucuna göre de bir adım atılacaktır." dedi.

Bozdağ konuşmasının devamında "ABD'nin Türk vatandaşı olan yerel çalışanı şüphelinin hem polisteki ifadesi hem de savcılıktaki ifadesi, avukatı huzurunda alınmıştır. Sulh ceza hakimliğindeki ifadesi de yine avukatı huzurunda alınmıştır. Avukatsız bunların yapılması mümkün değil. Zannedersem bu konuda bir bilgi eksikliği var." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının tutuklanması hakkında ise "Bugüne kadar benim aldığım bilgiye göre herhangi bir avukat görüşme talebi, ifade sırasında hazır bulunan avukat dışında, bir görüşme talebi olmamış. Aileden de bir görüşme talebi olmamış. Ailesine de görüşme hakları bulunduğu savcılık tarafından ayrıca bildirilmiştir. Burada büyükelçilik çalışanın avukatıyla, ailesiyle görüşmesine herhangi bir engel yoktur." şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD Büyükelçisi Bass'ın vize kriziyle ilgili diplomasi muhabirlerine yaptığı açıklamalara da değinerek, şöyle konuştu:

"Yapılması gereken Dışişleri kanalıyla müracaat edilir, ziyaret izni talep edilir, ki izin verilebilir, çünkü Adalet Bakanı takdiriyle gidip kendi konuşabilir, avukat gönderebilir, avukatı onlarla gidip konuşabilir. Bunun yolu, diplomatik usulde de bellidir, hukuk usulünde de bellidir. Bunları işletmesi lazım, bir şey olduğunda. Medyayı toplayıp 'Burada bir intikam düşüncesi var' diye açıklama yapmak değil." dedi.

Konular: abd, bekir bozdağ, vize

Yorumlar