POLİTİKA

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli atıldı

Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı olarak bağlandığı törende 'Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli atıldı.

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli atıldı
Dünyanın en uzun köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temeli atılıyor. Programda Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuştu. Temel atma töreni 15 Temmuz Marşı eşliğinde gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım, köprü ile ilgili olarak "Gelibolu'dan Lapseki'ye 3-4 dakikada varmış olacaksınız. Hayırlı olsun" dedi.Törende 1915 Çanakkale Köprüsü için özel olarak hazırlatılan "tarih tüpü" Başbakan Yıldırım tarafından köprünün temeline bırakıldı.

Tarih tüpünde, "2017 yılının 18 Mart Cumartesi Günü Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın TC Cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım'ın TC Başbakanı, Ahmet Arslan'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Orhan Tavlı'nın Çanakkale Valisi, Suat Hayri Aka'nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı, İsmail Kartal'ın Karayolları Genel Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, Daelim-Limak-SK Eamp;C-Yapı Merkezi Türk-Kore Ortak Girişimi tarafından inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi temel atma töreninde bu olayı belgelemek için hazırlanan iş bu belge geleneksel tarih tüpüne konularak, nirengi noktası betonunun içine yerleştirildi" denildi.Başbakan Yıldırım, köprünün temel atma töreninde şunları söyledi:

İlk harcı atıyoruz ve ilk adımı atıyoruz. Gelibolu'dan Lapseki'ye 3-4 dakikada varmış olacaksınız. Millete helal olsun. Bu eser 'Çanakkale geçilmez' diyen ecdadımız için. Çanakkale millet için her türlü geçilir. 1915 Çanakkale Köprüsü ile de geçilir. Şimdi canlı yayına geçiyoruz. Cumhurbaşkanımız ile canlı bağlantıya geçiyoruz. Cumhurbaşkanımız Çanakkale Stadyumu'ndan selam verecek. Çanakkale'de toplanan vatandaşlarımıza, tüm vatandaşlarımıza saygımızı sunuyoruz. Hicaz ve Körfez bölgelerinden askerlerin dönmesi sorun oluyordu. Ulaşım yabancıların elindeydi. Karayolu ve demiryolu seferberliği sürdürülemedi. Şimdi 45 dakikada gidilecek yol, 3-4 dakikada geçilecek. "Çanakkale geçilmez" diyen ecdadımızdan aldığımız güçle, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temelini sizlerin huzurunda atıyoruz. Hayırlı olsun diyorum.Cumhurbaşkanı törene canlı yayında bağlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan da açılışa Çanakkale Stadyumu'ndan canlı yayında bağlandı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, "Butonlara basıyoruz, ya Allah ya Bismillah... Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diyerek köprüye ilk harç atılmış oldu. 

Konular: çanakkale köprüsü,

Yorumlar