POLİTİKA

Çavuşoğlu'ndan 'Irak' açıklaması: Türkiye hakkını kullanıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Meclisi'nin Türk askeriyle ilgili aldığı akıl dışı karar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu'ndan 'Irak' açıklaması: Türkiye hakkını kullanıyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırp mevkidaşı Dacic ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak merkezi yönetimi meclisinin aldığı akıl dışı karar hakkında konuştu.


Terör örgütlerine DAEŞ de eklendi

Çavuşoğlu, açıklamaların iyi niyetli olmadığını vurgulayarak, Irak merkezi hükümetinin Irak halkının tümünü temsil etmediği gerçeğini hatırlattı. Çavuşoğlu, Irak'ta yuvalanan terör örgütlerini hatırlatarak, "2007’den bu yana bu tezkere yenileniyor. Bu son tezkereye PKK ile beraber DAEŞ de eklendi." dedi.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarından bazıları:

"Bu tablonun sebebi Maliki'nin mezhepçi politikaları"

Biz istiyoruz ki Irak bu tür terör örgütlerini ülkesinde barındırmasın. Maliki’nin mezhepçi politikaları Irak’taki bugünkü tabloyu oluşturmuştur.


"Türkiye hakkını kullanıyor"

Biz her şeyden önce Irak’tan kaynaklanan terör nedeniyle uluslararası hukuktan doğan tedbirleri almak zorundayız.

Bağdat yetkilileri gelip bu kampı ziyaret ettiler ve hatta maddi destek sağladılar. Şimdi neden birdenbire böyle oldu.

Biz güçlü istikrarlı Irak istiyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğüne herkesten fazla önem veriyoruz.

Irak’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Irak’ın güvenliği için üzerimize düşeni yapacağız. İyi niyetli olumlu yaklaşımımızı ve çabalarımızı devam ettireceğiz.


Suriye ateşkesi

Bu konuda çok görüşme yaptık. Bugün Sayın Kerry ile de ayaküstü toplantımızda bunu değerlendirdik. İnsani yardımlar konusunda engellemeler nedeniyle başarısız olduk. Koordinasyon konusunda üzerimize düşeni yaptık.

Bugün Sayın Kerry ile de görüştük, tekrar kararlar alacaksak anlamlı görüşmeler yapmamız lazım. Kozmetik toplantıların, uygulanmayan kararların alınmasına gerek yok.

Konular: Mevlüt Çavuşoğlu, türkiye, karar, ırak merkezi yönetimi,

Yorumlar