POLİTİKA

Çelik'ten AB'ye net mesaj

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye gelen AB heyetiyle açıklama yaptı. AB Bakanı Çelik, AB'den 15 Temmuz sonrası daha güçlü adımlar beklediklerini söyledi. Çelik, yeni açılacak fasılların AB için samimiyet testi olacağını söyledi.

Çelik'ten AB'ye net mesaj
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye gelen AB heyetiyle ortak açıklama yaptı.

Avrupa'dan daha güçlü beklentilerimiz vardı.

"15 Temmuz, maruz kaldığımız en büyük saldırı. AB'den kınama mesajları dışında daha güçlü beklentilerimiz vardı. Maalesef bu ilk bir ayda gerçekleşmedi.

FETÖ ile mücadelede AB'den büyük destek bekliyoruz. OHAL'e rağmen demokrasiden taviz vermedik. Türk halkı demokrasi tarihimizi yeniden yazmıştır. O gün Türkiye'den, Google'da yapılan en çok arama, "Tank nasıl durdurulur" açıklaması olmuştur. Hukuk devletine bağlılığımız zor şartlarda da sürüyor. Türkiye'de birinci sınıf bir demokratik bilinç vardır.

"Gelin yeni fasılları açalım"

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilkerinin kalbi, katılım müzakereleridir. Yeni dönemde, basın özgürlüğü ve temel hakları içeren 23 ve 24'üncü fasılların açılmasını bekliyoruz. Buyrun yeni dönem fasıllarını açalım diyoruz, ama eğer bu tip eleştirileri Türkiye'ye karşı bir bahane olarak kullanıyorsanız, o ayrı bir konudur. 23 ve 24'üncü fasılların açılması samimiyet testi olacak.

"Yapacağımız çok şey var"

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Mogherini şöyle konuştu:

"Bu üst düzey siyasi diyalog çok önemli. Tüm konularda fikir alışverişi gerçekleştirebilmek çok önemli.
Biz bu kalkışmayı ilk dakikalarda güçlü şekilde kınadık. Çünkü bizim için en önemlisi, askeri müdahaleyi kabul etmememizdir. İkili ilişkilerimizde yapacağımız çok şey var. Çalışmalarımız tüm alanlarda devam edecek. Biz, tüm AB ülkeleri olarak PKK'yı terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Üzerinde iş birliği yapmaya karar verdiğimiz bir takım kilit konular var"

Türkiye'nin sıradışı bir misafirperverliği var

AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ise şu ifadeleri kullandı:

"Darbe girişimi de bizim açımızdan şoke ediciydi. Türkiye, aday ülke olduğu için biz tabi ki bazı eleştiriler yönlendiriyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey sadece şu, Türkiye'yi AB üyesi ülkeler seviyesine getirmek.
Ortak işbirliğini geliştirmeliyiz. Kıbrıs sorununun çözülmesini ümid ediyoruz.

Türkiye'nin sıradışı bir misafirperverliği var. Mülteciler için 600 milyon euro'dan daha fazlasını ay sonuna kadar vereceğiz.

Vize serbestisi için bir çözüm bulunması gerekiyor.

Konular: Johannes Hahn, Mevlüt Çavuşoğlu, ab heyeti, Ömer Çelik,

Yorumlar