POLİTİKA

CHP'den YSK'nın kararına ilk yorum: Mutlu etmedi

CHP'li Bülent Tezcan, katıldığı TV canlı yayınında YSK'nın referandum iptal başvurularının reddedilmesine ilişkin konuştu.

CHP'den YSK'nın kararına ilk yorum: Mutlu etmedi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CNN Türk televizyonu canlı yayınında YSK'nın referandum iptal başvurularının reddedilmesine ilişkin konuştu.

Karar mutlu etmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK'nın referandum iptal başvurularının reddedilmesine ilişkin, "Karar bizi mutlu etmedi. Meşruiyet sorununu büyüterek devam etmiştir. İptal kararı verseydi meşruiyet tartışması ciddi bir şekilde çözülmüş olacaktı. YSK, kendisini kanun koyucunun yerine koymuştur. Mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli sayılması suretiyle YSK, seçim hilesine fırsat vermiştir. Organize bir seçim hilesi, oy hırsızlığı diyoruz" dedi.

1 oya teşekkür

1 oya teşekkür eden CHP'li Tezcan, "Oy çokluğu ile ret edilmiş talebimiz. 10 üye ret demiş. 1 üye iptali gerekir demiş. O 1 üyeye özel olarak teşekkür ediyoruz. Karar bizi mutlu etmedi." şeklinde konuştu.

AYM'ye gitme kararı

CHP Yüksek Seçim Kurulu üyesi Mehmet Hadimi Yakuoğlu da YSK'nın referandumun iptaline ilişkin başvuruları reddetmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

YSK'nın Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi'nin referandumun iptal istemini 10'a karşı 1 oy ile reddettiğini söyleyerek, "Ancak gerekçeli kararın yazılması elbette ki zaman alacaktır. Öncelikle Anayasa Mahkemesi, ondan sonrada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar bunu götürmek zorundayız. Çünkü biz 'hayır'a oy veren yüzde 49 seçmenin tüm sorumluluğunu taşıyoruz" dedi.
 

Konular: karar, YSK, cnn türk, ret,

Yorumlar