POLİTİKA

Çin'den 'Türkiye' açıklaması: Ortaklaşa değerlendireceğiz

Türkiye'nin terör örgütlerine destek olan Avrupa'yı ve diğer NATO üyelerini kızdıran hamlelerinden biri olarak değerlendirilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile yakınlaşmasına ilişkin Çin'den yeni bir açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye, Avrasya'da önemli bir ülke ve ŞİÖ'nün önemli bir diyalog...

Çin'den 'Türkiye' açıklaması: Ortaklaşa değerlendireceğiz
Türkiye'nin, Avrupa Birliği üyesi ve NATO müttefiki olan ülkelerin düşmanca tavırlarıyla karşılaştığı sırada Çin'den gelen açıklamalar dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin'de düzenlediği günlük olağan basın toplantısında, ŞİÖ'nün dışarıya açık, gözlemci ülkelerle diyalog ve iş birliğine önem veren bir oluşum olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini güçlendirme arzusunu birçok defa dile getirmesi konusunda Pekin yönetiminin görüşünü sorması üzerine Hua, "Türkiye, Avrasya'da önemli bir ülke ve ŞİÖ'nün önemli bir diyalog ortağı" dedi.

Sözcü Hua, "Diğer üye ülkelerin de aynı fikirde olması durumunda, Çin tarafı olarak Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme isteğini ortaklaşa değerlendireceğiz." diye konuştu.

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın üyesi olduğu ŞİÖ'nün Enerji Kulübü dönem başkanlığı görevini, diyalog ortağı sıfatıyla bu yıl Türkiye üstleniyor.

Konular: Şangay, şiö, uluslararsı örgütler, rusya,

Yorumlar