POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya çocuklarını Beştepe'de ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çok sayıda ülkeden gelen çocukları, Beştepe'de kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya çocuklarını Beştepe'de ağırladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan çocukları kabulünde konuştu.

Sözlerine Nazım Hikmet'in Kız Çocuğu şiirinin 'Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler' dizelerini okuyarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu sözleri kaydetti:

"ABD'den sonra ikinci sıradayız"

"Suriye ve Irak'ta savaşın, Afrika'nın çeşitli yerlerinde açlığın pençesinde kıvranan tüm çocuklarına buradan selamlarımızı gönderiyorum. Kalplerimiz ve dualarımız onlarla. Kısa bir süre önce Suriye'de ikiz çocuklarını kaybeden Suriyeli bir baba ile görüştüm. O iki yavru yüzlerce çocuk Suriye'de kimyasal silahlarla öldürülmüştü. Artık bu tür ölümler olmasın diyoruz.

Biz Türkiye olarak bu haksızlığa isyan ediyor ve ciddi çalışmalar yürütüyoruz. 3 milyon sığınmacıya kucak açtık. Çoğu çocuk. Bütün sıkıntılarını gideriyoruz. 6 yıl içinde 25 milyar dolar yatırım yaptık. Peki dünyadan bir şey geldi mi? AB'den 725 milyon dolar. BM'den 550 milyon dolar geldi. Ciddi bir yardım almıyor olmamıza rağmen 6 yıldır bu insanlarla ekmeğimizi bölüştük, bölüşmeye de devam edeceğiz. Türkiye bu konuda ABD'den sonra ikinci sırada. Biz mazlum ve mağdurların yanında yer almaya devam edeceğiz.

"Sizlerden bir ricam var..."

Kendi ülkesinde geleceğin yöneticisi olacak sizlerden bir ricam var: Lütfen sorumluluk sahibi olduğunuzda bugün sizin yaşınızda olan çocukların dünyanın dğer bölgelerinde hangi şartlarda yaşadığını unutmayın. Biz çocuklar yaşasın istiyoruz ki büyüdüklerinde daha güzel bir dünyaya katkı sağlasınlar istiyoruz.Bunun için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Emin olun siz isterseniz olur.

"Türkiye'nin kapısı sizlere açık"

Kendimden biliyorum: Çocuk masumiyeti karşısında yumuşamayacak hiçbir insan ve kalp yoktur. El ele verdiğimizde dünyayı değişitirebiliriz. Sizlere güveniyorum. Ülkelerinize döndüğünüzde tüm büyüklerinize bizden selamlar götürmenizi istiyorum. Hangi amaçla gelirseniz gelin Türkiye'nin kapısının sizler daima açık olduğunu unutmayın."

Konular: 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, Çocuk, 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı, Recep Tayyip Erdoğan,

Yorumlar