POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor...

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor...
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor...Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Yargının bağımsız ve tarafsızlığını yeni anayasa ile güçlü hale getiriyoruz.

Milletvekili sayısını ana muhalefetin başındaki zat eleştiriyor. 550 yetmiyor muydu, 450 de yeter diyor.

Türkiye'de 103 bin seçmene 1 milletvekili düşüyor. Almanya'ya, İtalya'ya baktığımızda bu sayının düşük olduğunu görüyoruz.

Seçilme yaşının 18'e indirilmesi

Milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e indirilmesiyle ilgili gençliğime büyük hakaretler edildi. 18 yaşındaki çocukları adeta küçümsemesi... 18 yaşında parlamentoya girecek, bundan sadece Ankara'dakiler istifade edecek. 18 yaş olayı sadece ülkemin erkekleri için değil genç kızları için de geçerli. Onların da parlamentoya girme hakkı var. Parlamentoda görev yapmak askerlikten daha aşağı birşey değil. Şu anda 18 ile 25 yaş arasında 7 milyonun üzerinde ülkemizde genç var. 2 yıl sonra emekli olma hakkını kazanıyor ama emekli olmuyor. 65 yaşa kadar olan bir süreç var. Bu süreçte milletvekilliği sona ererse o gencimiz ya cebinden sigortasını ödeyecektir veya bir yerde çalışmaya başlarsa orada ödemeler yapılacaktır. 65 yaşına geldiğinde milletvekili emeklisi sıfatını kazanacaktır. Ben gençliğimize güveniyorum. 15 Temmuz gecesi Türk milleti gençliğinin ne olduğunu gördük.

Güvenoyu ve gensoru

5 yılda bir seçim yapılacağı için o seçim geldiğinde halk 100 bin imza ile aday gösterebilir. 5 yılda bir yapılacağı için herşey yerli yerine oturacak.

Gensoru ve güvenoyu iktidarları hep tehdit etmiştir. Bu tehditle hükümet artık başbaşa olmayacak. Millet, seçim günü geldiğinde mevcut hükümete "yürü" diyorsa güvenoyunu almış demektir. Gensorunun geçmeyeceğini bildiklerine rağmen akşam yatıyorlar, sabah kalkıyorlar, gensoru veriyorlar.

Rutte'nin sözlerine sert tepki: Ülkemin patronu millettir

Bir kişi ancak iki kez seçilebilecek. Hollanda diyor ki, bu ülkenin patronu biziz diyor, benim resmimin üzerine çarpı işareti koymuş. Benim ülkemin patronu millettir. Sen demokrasiyi anlayamamışsın. Önce demokrasiyi öğren. Patron benim demek, milletine saygısızlıktır. Biz bu ülkede hiçbir zaman patron olmadık, efendi de olmadık. Rutte bunu öğren.

Kılıçdaroğlu dersini çalışmamış

Kılıçdaroğlu'nun bu dersi çalışmadığı ortada. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı birleştiriliyor. Sadece Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı'nın yardımcıları olacak. Dışardan atama ağırlıklı olmak üzere Bakanlar olacak.

Hollanda'da belediye birkaç saat içinde olağanüstü hal ilan ediyor. Darbe sebebiyle OHAL ilan ediyoruz Avrupa ayakta.

Disiplin mahkemeleri kalıyor, askeri mahkemeler kaldırılıyor. Askeri mahkemelerin baktığı konulara sivil mahkemeler bakacak.

Alman devlet televizyonu, ana muhalefetin başındaki zatla ortak çalışıyor. Bunun yanında terör örgütleriyle de yan yana çalışıyorlar. Bakanlarımıza Almanya'da konuşturma yaptırılmıyor. Ama "Hayır" kampanyası yapanlara izin veriliyor.

Konular: a haber, Hollanda, ATV, kampanya,

Yorumlar