POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Obama başaramadı

Mersin Şehir Hastanesinin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizdeki sağlık sistemleri dünyanın her yerinden kat be kat üstün. Obama bizde olan bir sağlık reformunu hayata geçirmeye çalıştı ama başaramadı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Obama başaramadı
Türkiye'nin ikinci şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla açıldı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Bu yatırımların her biri önemli ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başladığını ifade ediyor. Dertli olduğum, aşık olduğum, bunu muhakkak yapmamız gerekir dediğim bir projeden bahsediyorum. Belediye başkanlığım döneminde dünyayı dolaşırken edindiğim bir projeydi bu. Arkadaşlarımla hep bunun hasbıhalini yapardık. Hamdolsun Mersin'de bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içindeyiz."Bu bir rekor"

Adana, Kayseri, Ankara, Bilkent ve Manisa şehir hastaneleri bunları (Mersin Şehir Hastanesi) izleyecek. 2023 yılında tamamı nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 bin yatak hedefine ulaşmış olacağız. Bu bir rekor.

Tüm halkıma milletime sesleniyorum: Günlerdir ekranlarda izlediniz, Mersin şehir hastanesini izlediniz. Bugün resmi açılışını yapıyoruz. 375 bin kapalı alana sahip iftihar verici bir tesis. Şuraya dikkat edin: Hastanemizde her biri 33 metrekarelik, içinde banyosu, tuvaleti, refakatçi kanepesi... 

15-20 yıl önce o günleri hatırlıyorum. Ana muhalefetin başındaki zatın SGK'nın başında olduğu günleri hatırlıyorum. Affedersiniz ne banyo ne tuvalet bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Bunların zihniyeti kirli. İşte hastanemi görmek istiyorsun, gel Mersin, gel 81 vilayete. Şu anda burada 25 adet çift kişilik odalar var. Suit odalar var. Hastanemiz modern bir proje. Toplamda 1300 yatak var. Yeni hastanemizin 51 ameliyathanesi var. Öyle kuyruklarda falan beklemeyeceksiniz. Bu hastane kuyrukçu sisteme son veren bir hastanedir. En ileri teknik ve tedavi teknolojileriyle hizmet verecek.
"Dünya buraya akacak"

Toplamda 1 milyar 100 milyon liralık açılış yapıyoruz. Ülkemizdeki sağlık sistemleri dünyanın her yerinden kat be kat üstün. Eksiğimiz, şu anda tıp fakültelerimizde doktorlarımız, hemşirelerimiz yetişiyor. Bir an önce bu eksiğimizi de gidereceğiz.

"Obama başaramadı"

Dünya buraya akacak. Bu adımlar atılırken birileri bunların farkında olmayabilir. Biz görevimizi yapıyoruz. Gelirken TOKİ'nin konutlarını gördünüz. İstiyoruz ki benim vatandaşım modern konutlar içinde yaşasın. Eski ABD Başkanı Obama bizde olan bir sağlık reformunu hayata geçirmeye çalıştı ama başaramadı. Biz başardık. Yaşı özellikle 40'ın üzerinde olanlar eski Türkiye'yi, hastanelerini çok iyi bilirler. Soruyorum o sisteme evet mi hayır mı?

Olay bu kadar basit! Hey gidi günler, hastane bulsanız doktor, doktor bulsanız cihaz bulamazdınız. İlaç bulsanız para bulamazdınız. Bırakın tedavi olmayı sağlam girenin hasta çıktığı bir süreç vardı.


Aslında biraz dertleşmek isterim

Aslında biraz dertleşmek isterim. Devlet ve millet meselelerini duyuyorsunuz. Hepsinden önemlisi; işte İstanbul'da yaşadıklarımız. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsünü açtık. Bunların hepsini duydunuz değil mi? Yakın zamanda Çukurova Havalimanının açılışını da 2018'de yapacağız. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri yapmak. Bu hedefe 2023'e kadar ulaşmak için kararlıyız. Evet mi? Siz evet dediniz zaten. Burada gördüğüm manzara kurumlarımızın uyum ve iş birliği içinde çalıştıklarında şehirlerimize ne kadar güzel hizmet edebileceklerini gördük. Milletimize hayırlı olsun."Son 200 yılımız çalkantılarla geçti"

15 Temmuz gecesini hatırlıyorsunuz değil mi? O gece Mersin'in duruşu her türlü takdirin üzerindedir. Biz asla Mersin'e sırtını dönenlerden olmadık, olmayacağız. Mersin'e ve Mersinlilere ram olduk, böyle devam edeceğiz. Memleket ve millet meselelerine vakıf olan herkes bilir ki son 200 yılımız çalkantılarla ve arayışlarla geçmiştir. Bu dönem boyunca bedel ödeyen hep milletimiz oldu. Koskoca coğrafyaları kaybederken hep bedel ödedik. Darbeler, muhtıralar yüzünden bedel ödedik.

Bedel ödeye ödeye gerçeği gördük. Milletin hiçe sayıldığı dönemlerde hep hüsrana uğradık. Son 60-70 yılda bu hakikati tüm çıplaklığıyla görebiliriz. Türkü, Kürdü, Lazı bizi böldüler. Soruyorum ben sizleri Türkü, Kürdü, Romanı ile ayırt ederek değil yaradandan ötürü sevdim. Çünkü bize ayrımcılık yakışmaz. Bugün Cumayı kıldığım camide müftümüzün güzel bir hutbesi vardı. Orada bir ara başlık önemliydi. Bizde ayrımcılık olamaz, şu ya da bu mezhep birer yorumdur. Biz İslam milletiyiz.


"Milletimiz duruma el koydu"

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlayın. 367 garabeti ortaya sürenlerin kimler olduğunu biliyorsunuz. Ülkenin meşru hükümetini devirmek için gayret gösterenler yine iş başında! Başaramayacaklar. Çünkü karşılarında millet var. Ne yaptılar? 17-25 Aralık'ta FETÖ'yü devreye soktular. Netice alamadılar. Bu sefer PKK'yı devreye soktular. 6-7 ekim ve 24 Temmuz. Çukur eylemlerine başladılar. Ama tüm bu süreçte milletimiz duruma el koydu. Bu böyle devam edecek. 15 Temmuz'da bu ihanet şebekesi gökten F-16'larla, modern silahlarla bomba yağdırdı. Ama benim milletim ne dedi: Doğacaktır vaadettiğin günler.. Mesele bitmiştir. İşte siz bunu yaptınız.

Millet olarak bir miyiz, tek bayrak mıyız, tek vatan mıyız, tek devlet miyiz! Mesele bitmiştir. Nisan ayında sandık geldiğinde sandıkta evete hazır mıyız? Mersin geçmişteki gibi evelallah sandıkları patlatmaya hazır mı?

Konular: türkiye, sağlık, Recep Tayyip Erdoğan, açıklama,

Yorumlar