POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3 büyük Körfez ülkesine çıkarma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12-15 Şubat tarihleri arasında, 3 büyük Körfez ülkesi Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar'a ziyaret gerçekleştirecek. Bu ziyaretlerin Türkiye ve Körfez ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3 büyük Körfez ülkesine çıkarma!
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Körfez ülkelerini kapsayan ziyaretinin ilk ayağı Bahreyn'de Kral Hamad bin İsa Al Halife ile bir araya gelecek, ayrıca üst düzey Bahreynli yetkilileri kabul edecek. Ziyaret kapsamında, iki ülke arasında çeşitli alanlarda iş birliği anlaşmalarının imzalanması da öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Şubat'ta Suudi Arabistan'a geçecek. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya gelecek Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Naif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman'ı kabul edecek.

Suudi Arabistan'dan Katar'a gidecek Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüşecek. Ziyaretler sırasında yapılacak temaslarda, ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alınması, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Söz konusu ziyaretler, gerek ikili gerekse Körfez İşbirliği Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi çok taraflı düzeyde, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar ile iş birliğinin derinleştirilmesine katkı sağlayacak.

Toplam ihracat 33 milyar dolar

Petrol ve gaz gelirlerinden dolayı kişi başına düşen milli geliri yüksek olan Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, diplomatik ilişkilerin sıklık kazandığı 2007-2016 arasında önemli gelişim gösterdi. Bu dönemde söz konusu ziyarette bulunulacak ülkelere yönelik toplam ihracat yaklaşık 33 milyar dolar oldu.

Bu üç ülkeyle son 10 yıldaki toplam 53 milyar dolarlık dış ticaret hacmi göz önüne alındığında, Türkiye 13 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.

En fazla Suudi Arabistan ile

Petrol zengini Suudi Arabistan 2007-2016 yıllarında 27 milyar dolarla üç ülke arasında Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke oldu. Bu ülkeyi, 3 milyar 870 milyon dolarla Katar, 1 milyar 660 milyon dolarla Bahreyn izledi.

İthalat açısından bakıldığında Suudi Arabistan bu dönemde 16 milyar 300 milyon dolarla en çok ithalat yapılan Körfez ülkesi olarak dikkati çekti. Bu ülkeyi 2 milyar 800 milyon dolarla Katar, 1 milyar 280 milyon dolarla Bahreyn takip etti.

Konular: körfez ülkesi, suudi arabistan, Recep Tayyip Erdoğan, katar,

Yorumlar