POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Antarktika Üssü projesi için flaş talimat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antarktika kıtasına üs kurma projesi için flaş bir talimatla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Antarktika Üssü projesi için flaş talimat
Türkiye, Antarktika kıtasına üs kurma konusundaki çalışmalarını hızlandırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce bazı üniversiteler ve STK’ların çalışmalar yaptığı bu konuda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı görevlendirdi.

Bakanlık, yol haritasını ve eylem planını belirledi. Bu yol haritasına göre, öncelikli olarak TÜBİTAK ve İTÜ’den bilim adamları ile uzmanların yer aldığı bir çalışma grubu oluşturulacak.

Türkiye'den heyet gidecek

Türkiye’ye ait olacak üs için fizibilite yapacak olan heyet, Türkiye’nin nasıl, ne büyüklükte ve hangi konumda bilim üssü kurması gerektiğini netleştirecek.

Heyet, Türkiye’nin bilimsel çalışmalarının yönünü, üs kurmak için gereken bilimsel ekipman ile yapı malzemelerini tespit edecek. Heyette; biyoloji, mühendislik, fizik, deniz bilimleri, jeofizik alanlarında uzmanlar olması bekleniyor. Bölgedeki hava kış aylarında eksi 80’leri bulduğu için heyet kasım ayında yola çıkacak.

Heyet, kıtada yaz döneminin yaşandığı 5 Kasım 2017 ve 15 Şubat 2018 tarihleri arasında kalacak.

Konular: antartika üssü projesi, türkiye, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Recep Tayyip Erdoğan,

Yorumlar