POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi rest: Karşılarında beni bulurlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 36. Muhtarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 'rejim değişikliği' tartışmalarına ilişkin, "Cumhuriyet'ten geri adım atmak isteyenler karşısında beni bulur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi rest: Karşılarında beni bulurlar
Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 36. Muhtarlar Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanığı Sistemi'ne ilişkin, tartışılagelen rejim değişikliği iddialarına son noktayı koydu. 

"1923'te bitmiştir"

Rejim tartışmalarının 1923'te bittiğinin altını çizen Erdoğan, "Milletimiz 15 Temmuz gecesi canı pahasına istikbaline, istiklaline ve demokrasisine sahip çıkacağını göstermiştir. Etiyopya Devlet Başkanı dedi ki, 'Siz Facetime'da İstanbul'a geleceğinizi açıkladığınızda ben rahatladım' dedi. Oradan bunu takip ediyor ve 'Bu iş halloldu' diyor. Demokrasi mücadelesi lafla olmaz. Sen yürürsen millet yürür arkandan. Lider taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır. Şu anda ana muhalefetin başındaki zat rejim mejim diyor ya, Türkiye'nin böyle bir sorunu yok. rejim sorunu 1923'de bitti. Cumhuriyet'ten geri adım atmak isteyenler karşısında milletimi ve şahsımı bulur" sözlerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından diğer önemli satırbaşları ise şöyle:

"Söz de karar da milletindir"

"Cumhuriyet dönemimizin darbe, muhtıra, krizlerle ilgili olması herhalde mevcut yönetim sistemimizin mükemmeliyetinden kaynaklanmıyordu. Buradaki eksikliği Cumhuriyette veya demokraside değil yönetim sisteminde arıyoruz, aramak zorundayız. TBMM'de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı olarak onayıma sunulan bir paket var.

Türkiye yetki ve sorumluluğun Cumhurbaşkanı'nda toplandığı yeni bir yönetim sistemine geçiyor. Meclis anayasa değişikliğini kabul ederek üzerine düşeni yapmıştır. Cumhurbaşkanı olarak ben de incelememi tamamladıktan sonra mesele sizin önünüze gelecektir. Artık söz de karar da milletindir."

 

Konular: 36. muhtarlar toplantısı, cumhurbaşkanı,

Yorumlar