POLİTİKA

Cumhurbaşkanlığı için ilk adım: 18 maddelik kılavuz hazır

Cumhurbaşkanlığı sisteminin her yönü ile anlatıldığı 18 maddelik bilgilendirme kılavuzu, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı tarafından hazırlandı.

Cumhurbaşkanlığı için ilk adım: 18 maddelik kılavuz hazır
Edinilen bilgiye göre, yapılan istişarelerde gündeme gelen konular ışığında, teklifin gerekçeleriyle AK Parti teşkilatına anlatılması amacıyla AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığınca, Cumhurbaşkanlığı sisteminin her yönüyle anlatıldığı kılavuz hazırlandı.

Referandum öncesi sahaya inecek milletvekillerine ve teşkilatlara yönelik kılavuzla, Cumhurbaşkanlığı sisteminin en doğru şekilde halka anlatılması için ilk adım atılmış oldu.

18 madde ile tek tek anlatılıyor

Cumhurbaşkanlığı sistemine neden ihtiyaç duyulduğunun 18 maddede özetlendiği kılavuzda, mevcut sistemin sıkıntıları, yeni sistemin avantajları madde madde anlatılırken, diktatörlük eleştirilerine de cevap verildi.

Anayasa değişikliği açıklanıyor

Kılavuzun ilk bölümünde "Anayasa değişikliğine neden ihtiyaç var?" sorusuna yanıt aranırken, ikinci bölümde değişikliğin neler getirdiği maddeler halinde özetlendi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı imzasıyla milletvekillerine gönderilen kılavuzla, referandum sürecinde "söylem birliği" sağlanmasının da amaçlandığı öğrenildi.

 

Konular: anayasa, ak parti, cumhurbaşkanlığı, kılavuz,

Yorumlar