POLİTİKA

Demirtaş'tan skandal açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Rus yayın organı Sputnik'e skandal açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin PYD ile işbirliği yapması gerektiğini söyleyen Demirtaş aynı zamanda DAEŞ'le en etkili savaşanın Rusya olduğunu söyledi.

Demirtaş'tan skandal  açıklama
Rus yayın organı Sputnik'e konuşan Selahattin Demirtaş, bir taraftan Fırat Kalkanı operasyonunu "işgal hareketi" olarak yorumladı, bir taraftan da Türkiye'ye PYD/YPG'yle işbirliği yapmasını önerdi.

Demirtaş açıkça PYD ifadesini kullanmasa da, "oradaki kürtler" diyerek terör örgütü YPG/PYD adına Türkiye'ye işbirliği teklifi yaptı."TÜRKİYE ORAYI İŞGAL ETMEK İSTİYOR"

Demirtaş şunları söyledi:

"Türkiye sınır güvenliğini düşünüyorsa, bunun en önemli yolu Kürtlerle işbirliğidir. Oradaki Kürtlerle işbirliği yaptığı zaman, o bölge zaten Türkiye için bir tampon bölgeye dönüşür. Ama Türkiye'nin derdi tampon bölge falan değil, fırsat oluşursa, koşullar olgunlaşırsa orayı işgal etmek istiyor. Bu da hatalı bir politika olur."

TSK'YI GÖRMEZDEN GELDİ

Demirtaş aynı zamanda Rusya'nın Suriye'deki faaliyetlerinden de büyük bir övgüyle bahsederek "DAEŞ'le en etkili şekilde savaşan ülke Rusya'dır." dedi. 

YPG'YLE KÜRTLERİ BAĞDAŞTIRDI

YPG geri çekilir mi sorusuna ise YPG'yle Kürtleri bağdaştıran Demirtaş, "Hayır, orada Kürtler kendi topraklarını savunuyor. Bu çok meşrudur ve bir terör faaliyeti de değildir. Tam tersine Türkiye hükümetinin yaptığı bir işgal hareketidir, gayrimeşru olan budur. Şovenist Türk duygularıyla, Kürtlerin topraklarını Kürtlere dar etme anlayışını biz meşru bir girişim olarak göremeyiz. Yerel bir gücü, halk gücüne dayalı bir öz gücü durdurabilecek hiçbir güç de yoktur. Bunu herkes biliyor. Türkiye de bunu biliyor, ABD de bunu biliyor. PYD'nin ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) oradaki varlığını sonlandırmaya çalışmak mümkün değil. Mümkün olsa bile gereksiz bir çabadır." şeklinde skandal açıklamalarda bulundu.

Konular: pyd, türkiye, rusya, daeş,

Yorumlar