POLİTİKA

Dışişleri Bakanlığı'ndan Alman Bild gazetesine sert tepki!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan haberlere imza aran Alman Bild gazetesi için, Dışişleri Bakanlığı'ndan bir son dakika açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Yalan yanlış ithamları, çarpık anlayışı kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Alman Bild gazetesine sert tepki!
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Alman Bild Gazetesi'nde yer alan habere ilişkin yaptığı açıklamada, "Almanya’nın Bild Gazetesi'nin 15 Mart tarihli nüshasında Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan hakaretamiz içerikteki haber, gerisindeki nefret dolu zihniyeti yansıtması bakımından hem düşündürücü hem de ibret vericidir. Yalan yanlış ithamlar içeren bu haberi ve onu manşete taşıyan çarpık anlayışı kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Son dönemde Avrupa’nın medya organlarının tarafsız ve doğru haber yapmak yerine adeta siyasi polemiklerle Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karalamak için mesnetsiz iddialar üretmekte yarış içine girdiğini belirten Müftüoğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza karşıtlıktan medet umanların yaptıkları yalan haberlerin ve sansasyon amaçlı yayınların hiçbir değeri bulunmadığını anlamalarının zamanı çoktan geçmiştir. Basın etiğinin hiçe sayıldığı, ırkçı ve yabancı düşmanlığıyla beslenen zihniyetin ürünü bu haberler ve onların yer aldığı yayınlar tarihin çöplüğünde yerlerini almaya mahkumdur."

Ne olmuştu?

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, dünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef almış, gazetenin birinci sayfasında Erdoğan'a yönelik "Burada istenmiyorsunuz" denilmişti.

Gazete ilk sayfadaki haberinde, ”Bay Erdoğan siz burada istenmiyorsunuz!” diye seslenmişti.Benzer bir şekilde üç gün önce İsviçre’nin Blick gazetesi manşetinde Erdoğan karşıtı bir habere yer vermiş; gazete hem Türkçe hem Almanca olarak Türklere ‘hayır’ oyu vermeleri çağrısında bulunmuştu.“Erdoğan'ın diktatörlüğüne ‘hayır' oyu kullanın” başlığıyla çıkan haberde, “İsviçre'de yaşayan bütün Türkleri 16 Nisan'da HAYIR oyu kullanmaya davet ediyoruz” ifadesini kullanılmıştı.
 

Konular: hüseyin müftüoğlu, almanya, dışişleri bakanlığı, gazete,

Yorumlar