POLİTİKA

Dışişleri'nden Yunanistan'a sert mesaj: O sıfatı taşıyor olması talihsizlik

Türkiye'ye 'Anadolu kovboyu' yakıştırması yaparak askeri açıdan meydan okuyan Yunanistan Milli Savunma Bakanı Kammenos'a anladığı dilden cevap verildi. Dışişleri'nden yapılan açıklama ile "Şahsın Yunanistan Milli Savunma Bakanı sıfatını taşıyor olması bir talihsizliktir." denildi.

Dışişleri'nden Yunanistan'a sert mesaj: O sıfatı taşıyor olması talihsizlik
Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos'un bir Yunan televizyonunda sarf ettiği, Türkiye ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan ve askeri açıdan meydan okuyan sözlere Türk Dışişleri Bakanlığından sert yanıt geldi.

Dışişleri söz konusu açıklamaları kınayarak, "Bu derece izan ve insaftan yoksun, uluslararası alanda en temel nezaket kurallarını dahi hiçe sayan, düzensiz göç konusundaki ikili temel metinlerden habersiz bir şahsın tüm dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği bu zorlu dönemde Yunanistan Milli Savunma Bakanı sıfatını taşıyor olması bir talihsizliktir." açıklamasında bulundu."Talihsizlik"

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kammenos’un, 1 Şubat'ta bir Yunan televizyon kanalına verdiği mülakatta "kullandığı dil, üslup ve gerçekle hiçbir bağlantısı olmayan ifadelerinin esefle karşılandığı" bildirildi.

Kammenos'un Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kullandığı "temelsiz, yakışıksız ve etik dışı ifadelerinin" kınanarak kendisine iade edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu derece izan ve insaftan yoksun, uluslararası alanda en temel nezaket kurallarını dahi hiçe sayan, düzensiz göç konusundaki ikili temel metinlerden habersiz bir şahsın tüm dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği bu zorlu dönemde Yunanistan Milli Savunma Bakanı sıfatını taşıyor olması bir talihsizliktir. Yunanistan makamlarını bir kere daha devlet sorumluluğuna uygun davranmaya ve iki ülke arasında geliştirmeye çalıştığımız işbirliği ortamına zarar verecek açıklamalardan imtina etmeye davet ediyoruz."

Konular: talihsizlik, türkiye, kammenos, iade ediyoruz,

Yorumlar