POLİTİKA

Erdoğan: ABD'nin, ortağını kendini bilmez büyükelçiye fedası kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, krizi ortaya çıkaranın büyükelçi olduğunu dile getirerek, "Amerika'nın stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Biz size muhtaç değiliz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Valiler Toplantısı"nda konuştu. 

Burada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizine dair kritik ifadeler kaydetti.

Vize krizinin ortaya çıkaranın ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass olduğunu ifade eden Erdoğan, ABD'ye çok sert mesajlar gönderdi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan konu başlıkları şöyle:

"Güçlü Türkiye'yi hazmedemiyorlar"

"Türkiye, içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. Ülkemiz, tıpkı pençeleri sökülmüş bir aslan gibi ehlileştirilmek, boyunduruk altına alınmak isteniyor. Eski o pısırık Türkiye'ye alışmış olanlar, iddialı, vizyoner ve güçlü bir ülkeyi, güçlü bir Türkiye'yi hazmedemiyorlar.

AB Sırbistan'ı arka kapısı olarak gördüğü için Türkiye buralara uzandı. Olmaz öyle şey diyorlar. Tedbir geliştirme anlayışındalar. Bizi Sırbistan'da Cumhurbaşkanının kabinesiyle karşılaması, Noyi Pazar'a birlikte gidişimiz birilerini tabii ki alt üst etti. Konforlarını bozdu. Türkiye kendine geldikçe, gücünün farkına vardıkça, baskılara eyvallah etmedikçe birileri emin olun ne yapacaklarını şaşırıyor.

"Kirli bir plan uyguluyorlar"

Çünkü emin olun güçlü Türkiye demek mazlumlara sahip çıkmak demektir. Hepsinden önemlisi böyle bir Türkiye diğer ülkelere emsal ve umut olan bir ülke demektir. Bu yükselişimizi engellemek için çok yönlü, çok aktörlü kirli bir plan uyguluyorlar. Bu planın içinde ekonomik tetikçilik var. Millet iradesini tank ve topla esir almak var. Mezhep ve etnik temelli kışkırtmalar var. Terör örgütlerine sahip çıkma var. Figüran olarak FETÖ, PKK, DEAŞ, DHKP-C, eli kanlı çeteler de var.

Erdoğan talimatı verdi: Artık polisler o silahı kullanmayacakErdoğan talimatı verdi: Artık polisler o silahı kullanmayacak

"Büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez"

Medya manipülasyonları, şahsıma, hükümetimize ve devletimize karşı düzenlenen itibar suikatı da var. Diplomatik teamüllerin ayaklar altına alınması da var. Amerika ile vize gerginliği bunun ifadesidir. Bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika'nın stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. 

"Biz size muhtaç değiliz"

Biz bir kabile devleti değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz bunu kabul edeceksiniz. Bunu kabul etmediğiniz takdirde kusura bakmayın, biz size muhtaç değiliz. Biz sizden paramızla silah istediğimiz zaman 'kongre' diyorsun ama terör örgütüne üç beş kuruş para dahi almadan gelip silahı ücretsiz olarak veriyorsun. Niye? 'Türkiye'yi güneyden kuşatalım' diye. Geri planını söylemiyorum, bunun arka planı da var, ayrı bir konu.

Bunlar bizi herhalde görmez, sağır, böyle zannediyorlar. Öyle alışmışlar çünkü ama böyle bir Türkiye yok artık. Uluslararası rekabette de yerini alacak bir Türkiye'yiz. Bunun köşe taşları da sizlersiniz. Sizler dik durusanız bunlar, buralarda en ufak bir cirit atamazlar. Tüm piyonları ile yıllardır besledikleri lejyonerleri ile bunlar üzerimize geliyorlar, gelecekler ama biz sağlam duralım.

"ABD'yi büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun"

Biz birilerinin kendilerini diğerlerinin üzerinde konumlandırdığı mevcut çarpık sistemi kabul etmiyoruz. FETÖ ile her türlü irtibatı var. Bunu koruyacaksınız, benim banka müdürümü tutuklayacaksınız. ABD'de 13 korumam için gözaltı çıkaracaksın.. Demokrasi bu mu ya, adalet bu mu? Biz de talimatları verdik. Biz talimatımızı şu anda yargı sürecinde olana değil onun dışında olana verdik.

Eğer bir koskoca Amerika Birleşik Devletleri'ni Ankara'da büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun. Çünkü bu takınılan tavır, aslında budur. 'Sen benim stratejik müttefikime böyle davranamazsın, böyle hareket edemezsin' demeleri lazımdı. Ama bunu diyemediler.

CHP'ye ABD tepkisi

Emin olun çifte standartlar karşısında bizim gösterdiğimiz sabrı dünyanın hiçbir ülkesi gösteremez. Sırtına yediği onca hançere rağmen herkesle dostluk hukukunu korumaya çalışan bir başka ülke yoktur. Ama öyle bir anamuhalefet, öyle bir muhalefet var ki... İstisnası MHP'yi tenzih ederim. Bakıyorsun ne diyorlar? Söyledikleri şey bu, 'Dünyada şu anda görüşecekleri ülke kalmadı.' Bakıyorsun bir tanesi kalkıp diyor ki 'Batı'dan tamamen kopmuş, Ortadoğu'ya sığınmış bir Türkiye var.' Kim? Önünde de bir profesör yazıyor. Bunlar haddini bilmiyor. Senin her yerin profesör olsa ne yazar? Sen bir defa neyi müdafaa ettiğini, neyi konuştuğunu, şu anda Türkiye'nin bulunduğu yeri, konumu bilmeyecek kadar acizsin.

"Kimsenin Türkiye'ye ders verme hakkı yoktur"

Kimsenin Türkiye'ye hukuk devleti dersi verme hakkı yoktur. Milletimizin sabır taşı çatlamak üzeredir. ABD'deki eski yönetimden kalma bir klik yeni yönetimle Türkiye arasındaki ilişkileri baltalamaya çalışıyor. Sorunu büyüten taraf asla biz değiliz. Temennimiz muhataplarımızın soğukkanlılığa geri dönmesidir."

Konular: abd, john bass, recep tayyip erdoğan, vize krizi

Yorumlar