POLİTİKA

Erdoğan: Avrupa teröre yataklık yapmaktadır

Cumhurbaşkan Erdoğan Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde Fahri Doktora Tevdi Töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, AB ülkelerinin terör konusundaki çifte standardına sert tepki gösterdi.

Erdoğan: Avrupa teröre yataklık yapmaktadır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, gündemde bulunan terör operasyonlarına yönelik başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen 'eleştiri' adı altındaki saldırılara tepki gösterdi.

"Batı'dan biz ne bekleyeceğiz?"

Benim uluslararası bu saldırılardan en ufak korkum, endişem yoktur. Benim için asıl olan milletimdir. Yoksa Batı ne diyor? 53 sene Avrupa Birliği'nin kapısında bekletilen Türkiye için Batı'dan biz ne bekleyeceğiz? Kendimizi aldatmayalım. Biz, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. İnanın, çalışalım gayret edelim, ilim olarak değerli hocalarım şu sevgili öğrencilerimizi geleceğe hazırlasınlar, biz bunları sollayıp aşar geçeriz. Türkiye son 3 yıldır yaşadığı hadiseler sebebiyle artık olaylara bakış açısını değiştirmiş, kendisine yeni yol çizmiş bir ülkedir. Artık bizim ölçümüz ülkemiz ve milletimizin bekası için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaktır.

"Sizinki hukuk da bizimki guguk mu?"

AB'de 3 milyar avroyu vereceğiz, 3 milyar avro da 2017-2018 dediler. Verdikleri 250 milyon avro. Bunlar dürüst değiller. Bunlar böyle. Bizim harcadığımız para 13-14 milyar doları buldu. Bir de STK'larımızın harcadığı bu kadar var. Dürüstlük kazanmıyor görüyorsunuz.En son, yaşanan olaylarda AB'li bakanlar türkiye'ye hücum ediyorlar. Gelip gidip ne olacak, kararı mı değiştireceksiniz? Burada hukuk var. Seninki tarafsız bağımsız, bizdeki hukuk guguk mu? Bizdeki de tarafsız, bağımsız. Sen nasıl saygı istiyorsan, bize de duyacaksın. Birçok olayda bunu önümüze bahane olarak sunmuşlardır. 

"Avrupa teröre yataklık yapmaktadır"

Ben Merkel'e 4 bin terörist dosyası verdim. Geciken adalet adalet değildir. Siz bu adaleti geciktiriyorsunuz. Avrupa birlik olarak PKK'yı terör örgütü ilan etmesine rağmen, şu an Avrupa teröre yataklık yapmaktadır. En basidi Sabancı ailesi. Faili bir kapıdan sokulmuş, diğer kapıdan bırakılmıştır. Bizler onların bu yaklaşım tarzına karşı somut güvenlik anlayışımızı deldirmeyeceğiz. Öyle boşuna kafalarını yormasınlar. Biz bunları iyi tanıyoruz. 14 yıllık başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemimde gayet iyi okudum. Onlar bana diktatör demiş falan hiç umrumda değil. Bir kulağımdan girer, diğerinden çıkar. 

"Amaçları Türkiye'yi sıkıntıya sokmak"

Terör operasyonları kapsamında tutuklanan HDP'lilerin amacını özetleyen Cumhurbaşkanı, "Bu densizlerin amacı Türkiye'yi uluslararası alanda sıkıntıya sokmaktır" dedi.

 

Konular: yataklık, avrupa, batı, erdoğan,

Yorumlar