POLİTİKA

Erdoğan Göktürk-1 fırlatma töreninde: Kendimiz üretiyoruz, hem de çok ucuza

Ankara'da Göktürk-1'in fırlatma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı'dan gelen 'ambargo' açıklamaları için, "Kötü komşu adamı hacet sahibi yapar, uydularımızı da artık kendimizin geliştirmesi ve üretmesi şarttır. Bu konuda daha fazlasını yapmamız gerekiyor." dedi.

Erdoğan Göktürk-1 fırlatma töreninde: Kendimiz üretiyoruz, hem de çok ucuza
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TAİ'de "Göktürk 1" uydusunu faaliyete alma töreninde yaptığı konuşmada, Batı ülkelerinden Türkiye'ye yönelik silah ambargosu açıklamalarına değindi. Erdoğan, bu tür hareketlerin 'yerli silah üretimi' için hırs kazandırdığını belirtti.

Savunma rünlerinde yerli oranının arttığını ifade eden Erdoğan, ''Kıbrıs Barış Harekatı'nda rastladığımız ilk askeri ambargolar terörle mücadelede de karşımıza çıktı. Şimdi bazı batılı ülkelerin savunma ürünlerini satmama kararı aldığını görüyoruz. Türkiye savunma alanında dışa bağımlılığını yarı yarıya azalttı. İnşaallah, 2023'te daha da azalacak.'' dedi.

"Kendimiz üretiyoruz, hem de çok ucuza"

Batıdan gelen ambargo açıklamaları için ''Kötü komşu adamı hacet sahibi yapar.''atasözünü hatırlatan Erdoğan, bu girişimlerin kendilerini daha da hırslandırdığını söyledi.
Erdoğan, şöyle konuştu:

'Sadece talep etmek yetmiyor, NATO'da beraber olduğumuz birçok dostlardan, silahsız İHA'lardan almak istediğimizi iletiyoruz. Bugün git yarın gel, en son kongreden izin çıkmadı diyorlar. İşte bunlar bizi sonunda hacet sahibi yaptı. Kendimiz üretiyoruz, hem de çok daha ucuza. Geçmişte uçak, araba, motor fabrikalarını kapatıp hazır ürün alma tuzağına bir daha kesinlikle düşmemeliyiz.

Konular: komşu, erdoğan, hacet, göktürk 1,

Yorumlar