POLİTİKA

Erdoğan: Menderes zamanından beri hüsrana uğruyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da, Kaptan Ahmet Erdoğan Lisesi Eğitim Kompleksi açılış töreninde açılışında konuştu.

Erdoğan: Menderes zamanından beri hüsrana uğruyorlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Bayrampaşa'da Kaptan Ahmet Erdoğan Lisesi Eğitim Komplesi'nin açılış töreninde konuştu. Erdoğan, ülkemizde hızla yükselen eğitim yatırımlarına dikkat çekerek, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlere olan güvenini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan ifadeler şöyle:

Ülkemizdeki uluslararası imam hatip liselerinin sayısı bu okulla birlikte 8'e ulaştı. Farklı ülkelerden öğrencilerin burada gösterecekleri kaynaşmayı ömür boyu sürdüreceklerine inanıyorum. Bu kaynaşmanın güçlü bir birliktelik oluşturacağına inanıyorum.

Bu okula rahmetli babamın ismini verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Nafakasını temin için 15 yaşında Zonguldak'a sonrasında İstanbul'a gelen babam bugünkü ismiyle Denizcilik İşletmelerinde çalışmış, kaptanlık ünvanını almıştı. Babam önceden randevulaşarak eve gelmezdi. Çocukluğumda hatırlarım; çat kapı misafirlerle eve gelir, annemde yer sofrasını döşer yemeğimizi yerdik.


"Benim şeref belgemdir"

O anda hazırlardı annem. Zaten bir Karadenizli olarak turşularımız, kavurmamız hazırdı. Gelen de tabi umduğunu değil bulduğunu yerdi. Çok disiplinli bir o kadar da merhametli bir insan olan Kaptan Erdoğan babacığım, isminin böyle bir okula verildiğini görseydi gözyaşlarının sakallarından süzüldüğünü görürdük. Babamın ömrünü dimdik yaşayarak geçirmiş olması benim en önemli şeref belgemdir. Bu mirası çocuklarıma bırakabilmekte benim en büyük hayalimdi. Kaptan Erdoğan ve oğlu Erdoğan'ın hikayesi aslında Türkiye'nin hikayesidir. Bu ülkede kimsenin imtiyazı olmadığının tüm kapıların herkese açık olduğunun ispatı işte burada.

"Menderes zamanından beri hüsrana uğruyorlar"

Türkiye'yi tüm imkanlarıyla ısrarla kendi elinde tutmaya çalışanlar rahmetli Menderes zamanından beri hüsrana uğruyorlar. Milletin demokrasi akınının önünü kesmeye çalışanlara meydanı bırakmadık, bırakmayacağız. Bayrağı sizlere devredeceğimiz güne kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Gençlerin gözünün içine baktığımda inanıyorum ki bu istek var.

Unutmayın, bu kapı hep açık olacak, ama eşik her geçen gün yükselecek, yükseliyor. Bunun için kendinizi her alanda çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. En iyisi olmaya çalışmalısınız. Eğer idealiniz yoksa mücadele gücünüz de olmaz. Sizlerden rabbinize, ümmetinize ve milletinize hayırlı insanlar olarak hayata atılmanızı bekliyorum. Dava taşını gediğine koyacağınıza inanıyorum. Ben varım diyen bir gençlik.

Kardeşlerim, burada bir kez daha söyleyeceğim. Eğitimde gerçekten güzel binalar yaptık, okulları akıllı tahtalarla, öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi akıllı tabletlerle donattık. Fiziki sorunları çözmeyi başardık ama zihinleri aynı düzeyde düzeltemedik. Eğitimin içeriğ yerine mentalitesinden memnun değilim. Bunun için çok daha fazla çalışacağız. Eğitim tüm tarafları olarak gönül birliği içinde gayret göstermeliyiz. Eğitimcilik hem birikim hem de adanmışlık ister.

Milli Eğitim Bakanımız çalışmaları azimle sürdürüyor. Bizim insanımız dünyadaki hiçbir insandan daha az zeki veya çalışkan değildir. Hatalar bizden ve velilerimizden kaynaklanıyor. El ele vereceğiz, başaracağız. Eğitimin müfredatı konusunda gelecek dönem reform olacaktır. Darbe girişimlerinin, terör örgütlerinin, nice tuzakların üstesinden gelen Türkiye'nin bu meseleyi de çözeceğine inanıyorum.


"Milli Takımımızı güçlü kılmamız lazım"

Bizim zamanımızda okullarda spor salonları falan yoktu, şimdi biz bunları yapıyoruz. İnşallah bu spor salonlarından gerçekten güçlü sporcular yetiştirmek suretiyle de milli takımımızı güçlü kılmamız lazım.

 

Konular: cumhurbaşkanı erdoğan, kaptan ahmet erdoğan, bayrampaşa, Recep Tayyip Erdoğan,

Yorumlar