POLİTİKA

Erdoğan'dan 'ateşkes' açıklaması: Bu fırsat heba edilmemelidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Bu tarihi imkan, açılan bu fırsat penceresi heba edilmemelidir." dedi.

Erdoğan'dan 'ateşkes' açıklaması: Bu fırsat heba edilmemelidir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü. İki liderin toplantısının ardından ortak düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de sağlanacak ateşkese ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Açılan bu fırsat penceresi heba edilmemelidir" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

FETÖ ile mücadele

FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C ve DEAŞ gibi katil sürülerinin bizim nazarımızda hiçbir farkı yoktur. Bunlarla mücadeleyi hem yurt içinde hem yurt dışında kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Cinayetlerin, dökülen masum kanlarının hesabını hukuk içinde mutlaka soracağız. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar terör örgütlerinin ele başlarının, militanlarının peşlerini asla bırakmayacağız. Çünkü hain her yerde haindir, terörist her yerde teröristtir.

Kosovalı gazetecinin 'okul kapatma' sorusu

Kosovalı bir gazetecinin "okulları neden kapatmak istiyorsunuz" sorusuna cevaben:

Okullar terörist yetiştirmez, ülkesine ihanet eden gençler yetiştirmez. Eğer ülkesine ihanet eden gençler yetiştiriyorsa, o okul asli görevini yerine getirmiyor demektir. 

Biz bir bedel ödedik. Şehitler verdik. Buna neden olanlar kim? Yargı hepsini tek tek belirlemiş vaziyette.

Başta şahsım olmak üzere bu ülkenin ileri gelenlerini, başbakanını, TBMM'yi, bu külliyeyi bombalayan,saldıran FETÖ'cü zihniyettir.

Burada yaptıklarını yarın Kosova'da yaparlar. Gelirler yönetimi ele alırlar. Siz hesabı şu an için yapıyorsunuz. Sevgili kardeşim, hesabını bugün için yapma, 10 yıl sonrası için yap.

Biz şimdi bu mücadeleyi veriyoruz. Biz yandık, başkası yanmasın diyoruz.

Kosova bedel ödemeye tahammül edemez. Türkiye'nin dayanma gücü vardı, dayandı. Ama Kosova dayanamaz.


Suriye'de ateşkes

Aralık başından beri çatışmların durması için yoğun mesai sarf ettik. Görüşmeler neticesinde rejimle muhalefet arasında bir mutabakata varıldı. Mutabakata göre bu gece yarısından itibaren Suriye genelinde ateşkes ilan ediliyor.

Taraflar, hava bombardımanı dahil silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt ettiler.

Terör örgütleri bu ateşkesin dışındadır.

Türkiye ve Rusya çatışmasızlık durumunun takibini birlikte yapacak.

Bu tarihi imkan, açılan bu fırsat penceresi heba edilmemelidir.

Konular: erdoan, el bab, ateşkes, rusya,

Yorumlar