POLİTİKA

Erdoğan'dan Avrupa'ya: Tellerin arkasında huzur beklemeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Erdoğan'dan Avrupa'ya: Tellerin arkasında huzur beklemeyin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmada önemli konulara dikkat çekti.

Suriye'de yaşanan insanlık dramını ve Türkiye'nin sırtladığı yükü hatırlatan Erdoğan, Avrupa ülkelerinin ikiyüzlü tutumuna dikkatleri çekerek, verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Avrupalı liderlere seslenerek, "Dikenli tel örgülerin, yüksek duvarların arkasında huzur aramak beyhude bir çabadır" dedi.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

DÜNYAYA SIĞINMACI TEPKİSİ

Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar dolar harcadı. Peki dünyadan bize ne geldi? Şu anda çatısı altında bulunduğumuz BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok. Peki AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır. UNICEF'e sadece gönderdikleri 178 milyon dolardır, o kadar. Fakat Türkiye'ye gelen herhangi bir yardım bu konuda söz konusu değildir. Biz meselenin başından beri bu olayın tüm insanlığın ortak meselesi olduğu inancıyla bölgesel ve küresel aktörlerle iletişim ve iş birliği içinde hareket etmeye özen gösterdik. Komşumuz ve akrabamız Suriyelilerin yaşadığı bu kıyamete sessiz kalamazdık, kalmadık.


Konular: dedi, beyhudedir, cumhurbaşkanı erdoğan, genel kurul,

Yorumlar