POLİTİKA

Erdoğan'dan Özbekistan'a ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Özbekistan ilişkilerini geliştirmek amacıyla 17-18 Kasım'da Özbekistan'a resmi ziyarette bulunacak. Bu ziyaret sayesinde 16 yıl aradan sonra ilk defa bir Türk cumhurbaşkanı Özbekistan'da bulunacak.

Erdoğan'dan Özbekistan'a ziyaret
Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak Özbekistan’a ilk resmi ziyaretini cuma günü yapacak. Ziyaret, 25 yıl ülkeyi yönetmiş olan Kerimov’un ölümünün ardından 4 Aralık’ta yapılacak erken Cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesine denk geliyor. Ziyaret, Özbekistan’la uzun yıllar inişli çıkışlı, ama genel hatlarıyla sorunlu olan ilişkileri düzeltme çabası için de önemli bir adım olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Kasım'da Özbekistan'ın Semerkant kentini ziyaret edecek. Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili, Başbakan Şevket Mirziyayev ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk-Özbek ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı ziyaretin Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin daha da geliştirilip, güçlendirilmesi yönünde önemli bir fırsat olacağı belirtildi.

Ekonomik ilişkiler nasıl?

Türkiye ile Özbekistan’ın ikili ticaret hacmi, 2015 yılında 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Hâlihazırda Özbekistan'da başta tekstil, taahhüt, gıda, otelcilik, inşaat malzemeleri ve plastik, ilaç ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, 100’ü temsilcilik olmak üzere toplam 700 kadar Türk sermayeli firma bulunuyor. Türkiye'de ise Özbek sermayeli 114 firma faaliyet gösteriyor.

Konular: özbekistan, türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı,

Yorumlar