POLİTİKA

Ermeni provokatöre bir tekme de Stoltenberg'den

NATO toplantılarında Türkiye’ye yönelik provokatif soruları ile ortaya çıkan Ermeni Milletvekili Koryun Nahapetyan’a bir tokat da NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den geldi. Stoltenberg, Ermeni milletvekilinin provokasyon kokulu 'Türkiye-Erminastan sınırı' başlıklı sorusunu, “Bu ikili bir meseledir. İkili düzeyde ele alınması...

Ermeni provokatöre bir tekme de Stoltenberg'den
NATO Parlamenterler Asamblesinin 62. Genel Kurulu'ndaki toplantılarda Türkiye'yi hedef alan provokatif sorularını yönelttiği, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan aldığı tokat gibi yanıtlarla afallayan Ermeni Milletvekili Koryun Nahapetyan'a bir tekme de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den geldi. İstanbul’da düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesi’nde yaptığı konuşma sonrası parlamenterlerin sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ermeni Milletvekili’nin tuzağına düşmedi.
 
Stotlenberg’e, toplantılarda Türkiye’ye yönelik provokatif söylemleri ile dikkat çeken Ermeni Milletvekili Koryun Nahapetyan da bir soru yöneltti.
 
Türkiye - Ermenistan sınırının uzun yıllardır kapalı olduğunu ve bunun bölgede güvenlik zafiyeti oluşturduğunu iddia eden Koryun, bu konunun Türk yetkililerle görüşüp görüşülmediğini sordu.
 
Ancak Stoltenberg’in yanıtı Koryun’un beklediği gibi olmadı. Ermeni vekilin provokasyon tuzağına düşmeyen Stoltenberg, “Bu ikili bir meseledir. İkili düzeyde ele alınması gerekmektedir diye düşünüyorum. Türkiye ve Ermenistan arasında ele alınmalı” yanıtı verdi.

İlk darbeyi Çavuşoğlu'ndan yedi

İki gün önce de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katıldığı toplantıda söz alan Ermenistan Milletvekili Koryun Nahapetyan, Türkiye'ye yönelik suçlamalarda bulunmuştu. Nahapetyan'ın Türkiye'in DEAŞ'a destek verdiği yönündeki suçmalarına Bakan Çavuşoğlu sert tepki göstermişti.

"Önce dürüst olmanız lazım"

Çavuşoğlu, "Değişik görüşlerimiz olabilir. Ama önce dürüst olmamız lazım. Hele siyasetçiysek çok dürüst olmalısınız. Maalesef Ermeni arkadaşlarımız hiç dürüst olmuyorlar. Nasıl söylersiniz DAEŞ'e destek verdiğimizi. Bugüne kadar hangi ülke Türkiye'nin öldürdüğü kadar DEAŞ teröristini öldürmüştür. Hiç de dürüst olmayan biçimde DEAŞ'a destek verdiğimizi söylüyorsunuz" demişti.Terör örgütü PKK içindeki Ermeni teröristler
 
"Bugüne kadar sözde soykırım yalanını gündeme getiriyorsunuz"
diyen Bakan Çavuşoğlu, soykırım iddialarının araştırılması için komisyon teklifine Ermenistan’ın ’hayır’ dediğini belirterek, "Siz yalanı tercih ediyorsunuz. Kendinize güveniniz yok. Madem bilimsel bir çalışmaya inanmıyorsunuz yalanı tercih ediyorsunuz. Biraz önceki suçlamalarınızı reddediyorum. Tipik bir maalesef dürüstlüğe sığmayan yaklaşımın bir göstergesidir. Bu konudaki politikalarımız son derece nettir. Yakaladığımız, öldürdüğümüz PKK’ların içinde Ermeniler de var. Bunu da bilgilerine sunmak isterim" demişti.

Hulusi Akar da ağzının payını verdi

Ermeni Milletvekili Koryun Nahapetyan, dün de Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın katıldığı toplantıda sözde Ermeni soykırımını 26 ülkenin tanıdığını belirterek, bu konuda herhangi bir soruşturmaya yer olmadığını öne sürmüştü. Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki varlığını eleştiren Nahapetyan, Türk askerinin Suriye'den ne zaman çekileceğini sormuştu.Akar, milletvekilinin sözleri üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

Ermeni soykırımını bazı ülkelerin kabul etmiş olması hiçbir şeyi değiştirmez. Soykırımla ilgili her ülke kendi hakkını kullanarak kabul edebilir. 16 yüzyılda Galile dünya dönüyor dediğinde, bütün dünya, dönmüyor diyordu. Bu hiç bir zaman dünyanın döndüğü gerçeğini değiştirmedi. Dolayısıyla bütün ülkeler 'Soykırım var' dese dahi, soykırım olmadığı gerçeğini değiştiremez.

"Cahillik yoksa art niyet var"

Suriye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne müdahale ettiğimiz şeklindeki bir yorum, olaylar bilinmiyorsa, cahillik yoksa bir art niyet vardır.

"Bilmiyorsa yalan söylüyordur"

Bizim hiçbir şekilde Suriye'yle, Irak'la, toprak bütünlüğüyle ilgili hiçbir sorunumuz yok. Milletvekili yine bilmiyorsa son derece art niyetli ve yalan söylüyor.

"Kendi askeri makamlarına sorup öğrensin"

Ya son derce cahil, ya son derece art niyetli. Başka izahı yok çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerinin Halep'le ilgili tek bir münasebeti yok. Attığı mermi yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Bu anlaşılmaz bir şey. Mutlaka sayın milletvekilinin bugün hemen telefonla kendi askeri makamlarıyla konuşup, orada ne olup bittiğini öğrenmesi lazım. Halep'le ilgili Türkiye'nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir tek mermi attığını söyleyen varsa ben istifa ederim. Bu terbiyesizliktir, iftiradır, yalandır, ahlaksızlıktır.


 

Konular: Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar, nato, Ermeni milletvekili,

Yorumlar