POLİTİKA

Fransa ve Almanya'dan ortak 'Türkiye' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Merkel, ortak bir yazılı açıklama yaparak, Türkiye'nin diplomatları ve vatandaşlarına yönelik faşist saldırılara karşı yaptığı Nazi kıyaslamalarının kabul edilemez olduğunu söylediler.

Fransa ve Almanya'dan ortak 'Türkiye' açıklaması
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak açıklama yaparak Türkiye'ye karşı tavır aldı.

Ortak yazılı açıklama

İki lider yaptıkları ortak yazılı açıklamada Türkiye'deki anayasa referandumu hakkındaki Avrupa ülkelerinde yapılacak toplantılara izin verilmemesinin ardından Ankara'nın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerini Nazi dönemiyle kıyaslamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Nazi denilen ülkelerle dayanışma içindeyim"

Liderler Türkiye ile kriz konusunu görüştüklerini belirtirken, Hollande, Fransa'nın Almanya ile Türkiye'nin Nazi veya faşist olarak nitelediği diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

İkili, Fransa ve Almanya'da yapılacak anayasa referandumu hakkındaki organizasyonların, bundan sonra ancak Fransız ve Alman yasalarına sıkı sıkıya bağlı kalınması halinde yapılabileceği konusunda Merkel ile görüş birliğinde olduklarını açıkladı.

Konular: fransa, almanay, hollande, Yazılı,

Yorumlar