POLİTİKA

HDP'liler Barzani'ye gidiyor

PKK/PYD Türkiye'de ve Suriye'de sıkışınca HDP Barzani'ye gitme kararı aldı. Ancak gidecek kişilerin seçimindeki kriter dikkat çekti

HDP'liler Barzani'ye gidiyor
Terör örgütü PKK'nın hem Türkiye'de hem de Irak ve Suriye'deki yapılanmalarının ağır darbeler almasından ardından, HDP, ilginç bir hamle yapmaya hazırlanıyor. HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ve bir grup partili Barzani'yi ziyaret etmeye karar verdi.

HDP'lilerin ziyaret programında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Değişim Hareketi (Goran) yetkilileriyle toplantılar da yer alıyor.

BARZANİ PYD-PKK-ESED BİRLİKTELİĞİNİ VURGULAMIŞTI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Fransız Le Monde gazetesine verdiği mülakatta, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki politikalarını eleştirerek, "PYD, Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor." demişti.

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin tekçi bir politika yürüttüğünü de söyleyen Barzani, "PYD, Suriye'deki diğer unsurların desteğini sağlayamadı. Katılımcı bir ortam oluşturmadı. Bölgeye uygun bir siyaset geliştirmedi. Hala Suriye rejimine destek veriyor. Bölgedeki Kürtlerin geleceğini düşünmeden hareket ediyor. Suriye muhalefetiyle uzlaşmadı. Bu gelişmeler bize Suriye'deki Kürtlerin geleceğinin aydınlık olmadığını gösteriyor." şeklinde konuşmuştu.

KÜRTÇE BİLENLERİ GÖTÜRECEKLER

Heyet ağırlıklı olarak Urfa Milletvekili Osman Baydemir gibi Kürtçe bilen HDP'lilerden oluşuyor. Kürtleri temsil ettiğini ileri süren bir partinin içinde Kürtçe bilenlerin araştırılması dikkat çekti.

Ziyaret ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde bulunan partiler ile yakın ilişkiler kurulması amaçlanıyor.

HDP'nin temaslarında Kürt partileri arasında yaşanan sorun ve çelişkilerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

HDP’liler 21 Eylül’de başkent Erbil'de olacak ve bir hafta kalacak.

UZUN SÜREDİR ÇATIŞMA HALİNDELER

PKK ile peşmergenin uzun süredir çatışma halinde olduğu biliniyor. Öyle ki, son dönemde Suriye'de PYD'nin işgali sonucu evsiz kalan Suriyeli Kürtler Barzani'nin elinde tuttuğu topraklara sığındılar ve burada PYD'yi ve PKK'yı protesto etmeye devam ediyorlar.

Konular: mesud barzani, osman baydemir, kürtçe, le monde,

Yorumlar