POLİTİKA

Hükümet'ten ABD'ye jet yanıt!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD Başkanı Barack Obama'nın sözcüsü Brett McGurk'ün sözlerine yanıt verdi.

Hükümet'ten ABD'ye jet yanıt!
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul'da bir grup gazeteciyle bir araya gelerek soruları yanıtladı. Kurtulmuş, ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk'ün "DAEŞ olmayan bölgede PYD'ye müdahale kabul edilemez." sözlerine tepki gösterdi.

Kurtulmuş, soru üzerine, "ABD Türkiye'nin hassasiyetini biliyor. Ortada verilmiş bir söz var. PYD Fırat'ın batısında olmayacak. ABD'den PYD üzerindeki etkisini kullanmasını bekliyoruz." dedi.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları

ORTADA VERİLMİŞ BİR SÖZ VAR

 Türkiye'nin kendisine gelecek saldırılara karşı kendisini koruyacağını belirten Kurtulmuş, "Bu hassasiyetimizi biliyorlar. Ortada verilmiş bir söz var. PYD Fırat'ın batısında olmayacak. Burada bir çatışma yaşanmaması için, önce bu meselenin hallini isteriz. ABD'den PYD üzerindeki etkisini kullanmasını bekliyoruz." açıklamalarında bulundu.

TÜRKİYE SURİYE'DE İŞGALCİ DEĞİL

Kurtulmuş, "Suriye'de kalıcı güç olma amacında değiliz. Türkiye işgalci değildir. Türkiye bir savaşa girmiyor. Türkiye savaşında haline gelmedi gelmeyecek. TSK bölgede kendisine yönelik tehdit olursa buna seyirci kalmaz. dedi.

Türkiye'nin oradan (Suriye'den) gelecek bir saldırıya seyirci kalamayacağını belirten Kurtulmuş, "Bütün bölge tek bir örgütün, PYD'nin eline geçerse Suriye bölünür. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız." dedi.

Münbiç sorusu üzerine de Numan Kurtulmuş "Türkiye'ye verilen sözlerden birisi de, PYD'nin Münbiç'i boşaltmasıdır." yanıtını verdi.

Konular: başbakan yardımcısı, türkiye, pyd, politika,

Yorumlar