POLİTİKA

İbrahim Kalın: Kabul etmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Irak'tan Erdoğan'a gelen eleştirilerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

İbrahim Kalın: Kabul etmemiz mümkün değil
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair basın açıklaması yapıyor. Kalın son günlerde Türkiye ve Irak arasında yaşanan gerginliğe değindi.

Asılsız ithamları kabul edemeyiz 

Kalın: Irak'taki zayıf devlet yapısı, çeşitli iç sorunlar neticesinde güvenlik tehditleri vardır. Bunu bertaraf etmek amacıyla Meclisimizden tezkere geçirildi. Irak'tan kaynaklanan birtakım eleştirileri görüyoruz. Asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Özellikle Cumhurbaşkanını hedef alan açıklamalar bu sürece katkı sunmaz. Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi yoktur. 

Müzakare ile çözelim 

PKK ile mücadelede kararlılık içinde devam ediyoruz. Terör örgütü PKK'nın DAEŞ'ten bir farkı yoktur. İrak konusunda sorunun müzakere ile çözülmesini istiyoruz. Iraklılara çağrımız meselerin diyalog yoluyla halledilmesi. Çatışma ortamı yaratmaya çalışmak halka zarar verir. 

Darbenin arkasında FETÖ var  

Gülen için Amerika ile görüşmeler sürüyor. 15 Temmuz sonrası yürütelin bir hukuki süreç var. Amerika'nın ispat istemesi anlamlı değil. Darbenin arkasında FETÖ olduğuna dair kuşku yok. PYD'nin de PKK ile bağlantısı herkes tarafından biliniyor. Bir kaç yüz PYD unsuru olduğuna dair bilgiler var. Rakka operasyonu için bir takvim sıkıştırması yapmamalıyız.

Başkanlık tartışması 

Başkanlık konusunda halkın bir seçimi olmalı. Sayın Bahçeli'de bu konuda açıklama yapmıştır. Başkanlık konusu mecliste tartışılmalı ve milletin taktirine sunulmalıdır.

Konular: ibrahim kalın, pkk, daeş,

Yorumlar